Data publikacji: 2024-06-10, 12:51

Ilość wyświetleń: 83

775-lecie i XXXIII Jarmark Ludowy w Rudzienicach


Odsłuchaj

Powrót
Jarmark Ludowy

W miniony weekend, 8 czerwca 2024 roku, mieszkańcy Rudzienic i liczni goście zebrali się, by uczcić 775-lecie istnienia swojej miejscowości. Wydarzenie to, łączące w sobie elementy historyczne, kulturalne i rozrywkowe, przyciągnęło uwagę wielu osób z okolicy, a także ważnych osobistości.

W sobotę, 8 czerwca, punktualnie o godzinie 16:00 rozpoczęły się obchody Wayada Raydez - 775-lecia Rudzienic. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rudzienicach przedstawili widowisko historyczne „Rok 1249”, które przeniosło widzów w czasy powstania miejscowości.

Historyk Henryk Plis, w prelekcji „Na tropie rudzienickich tajemnic”, przybliżył zebranym historię i ciekawostki związane z Rudzienicami.

W niedzielę, 9 czerwca, uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele parafialnym o godzinie 11:00. O 13:00 ruszył bieg przełajowy Tour de Raydez, który przyciągnął wielu entuzjastów aktywnego wypoczynku.

Część oficjalna obchodów rozpoczęła się o godzinie 14:00 od otwarcia Jarmarku Ludowego, na którym można było znaleźć kramy i stoiska z różnorodnymi produktami – od jedzenia i napojów, po zabawki i rękodzieło. Dzieci miały okazję korzystać z dmuchanych zamków oraz skakać na trampolinie z uprzężą.

Na uroczystościach obecni byli m.in. Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński, Radna Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Katarzyna Królak, Sołtys wsi Rudzienice Piotr Gębicki, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lasecznie Grażyna Piękos oraz historyk Henryk Plis. W uznaniu jego zasług, Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński wręczył mu okolicznościową rzeźbę.

Towarzystwo Ziemi Rudzienickiej przyznało obecnym na miejscu Wójtowi Gminy Iława, Radnej Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Dyrektor GOK Laseczno medale 775-lecia. Kulminacyjnym momentem dnia było odsłonięcie kolumny upamiętniającej 775-lecie miejscowości, co spotkało się z aplauzem i wzruszeniem mieszkańców. Organizatorzy zadbali również o wystawę fotografii, gry i zabawy oraz swojskie jadło.

Po powitaniu gości nastąpił koncert zespołu Ilava All Stars Big Band. Młodzi artyści ze Szkoły Podstawowej w Rudzienicach wystąpili o 15:30, prezentując swoje muzyczne talenty. Równocześnie odbywał się Piknik Sołecki, który stał się okazją do integracji i wspólnego świętowania.

Na godzinę 16:00 zaplanowany był koncert zespołu „Dzieci Ziemi Iławskiej”, a pół godziny później scenę przejął zespół folkowy „Morawa”, który swoją muzyką porwał do tańca licznie zgromadzoną publiczność.

Dzień zakończyły animacje dla dzieci, młodzieży i dorosłych o godzinie 17:30, po czym rozpoczęła się zabawa taneczna „pod gwiazdami”, trwająca do późnych godzin wieczornych.

Obchody 775-lecia Rudzienic oraz Jarmark Ludowy były doskonałą okazją do świętowania, integracji oraz poznania historii i tradycji miejscowości. Organizatorzy oraz uczestnicy zgodnie podkreślali, że tegoroczne uroczystości były wyjątkowe i na długo pozostaną w ich pamięci.


Zdjęcia: UG Iława, GOK Laseczno

Galeria zdjęć


Flagi i logotypy Unii Europejskiej, Rzeczpospolita Polska oraz Warmii i Mazur