W sobotę, 7 września 2024 roku, we wsi Dół odbyło się Gminne Święto Rolnicze – coroczna uroczystość, która tradycyjnie gromadzi społeczność rolniczą z Gminy Iława. Wydarzenie było okazją do wspólnego świętowania zakończenia zbiorów, podziękowania za plony oraz uhonorowania zasłużonych rolników.
Święto rozpoczęło się o godzinie 14:00 mszą świętą plenerową, podczas której starostowie dożynek, Pani Magdalena Osasiuk oraz Pan Andrzej Buczkowski, złożyli plony na ołtarzu jako symbol wdzięczności za urodzaj. Po zakończeniu mszy, zgodnie z tradycją, wójt gminy oraz starostowie częstowali uczestników chlebem.
Część oficjalną otworzył Wójt Gminy Iława, który przywitał zgromadzonych gości oraz wszystkich uczestników uroczystości. Po nim głos zabrali zaproszeni przedstawiciele władz: Bernadeta Hordejuk, radna Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Mateusz Szauer, I Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski, Stanisław Gorczyca, Poseł na Sejm RP, Gustaw Marek Brzezin, Senator Rzeczypospolitej Polskiej oraz Wicestarosta Powiatu Iławskiego, Maciej Rygielski. Wszyscy zgodnie podkreślali znaczenie pracy rolników oraz ich kluczową rolę w rozwoju regionu i kraju.
Po przemówieniach nastąpiło wręczenie odznaczeń. Najważniejszym punktem było uhonorowanie Henryka Plisa, wybitnego kronikarza i miłośnika historii regionu, który został odznaczony Brązowym Medalem Zasługi przez Prezydenta RP. Akt dekoracji w imieniu prezydenta dokonał I Wicewojewoda Mateusz Szauer.
Wyróżniono również rolników z gminy, którzy szczególnie przysłużyli się rozwojowi rolnictwa. Honorową odznakę "Zasłużony dla Rolnictwa" otrzymali:
- Przemysław Wasiewski z Gromot
- Maria Dybich z Nowej Wsi
- Elżbieta Nowicka z Dołu
- Anna Kowalczyk ze Starzykowa
- Zdzisław Gajewski z Kałdun
- Andrzej Pawlusza z Prasnety
- Kamil Jurkiewicz z Rudzienic
- Paweł Kolasiński z Laseczna
- Cezary Szkopiński z Laseczna
- Agnieszka Niedziałkowska z Gałdowa
- Zbigniew Rudnicki
Te odznaczenia podkreśliły ich wkład w rozwój produkcji rolniczej oraz kultywowanie tradycji rolniczych w regionie.
W dalszej części wydarzenia przyznano statuetki Wójta Gminy Iława „Za wybitne osiągnięcia w produkcji rolniczej”. Wyróżnienie to trafiło do 31 gospodarstw:
- Państwo Katarzyna i Łukasz Łukaszewscy – z Szeplerzyzny
- Państwo Sylwia i Krzysztof Cichorek z Borka
- Państwo Grażyna i Tadeusz Stachera z Nowej Wsi
- Państwo Małgorzata i Jerzy Józefowicz z Nowej Wsi
- Pan Andrzej Buczkowski z Dołu
- Pani Elżbieta Nowicka oraz Pan Krzysztof Rusinowski z Dołu
- Państwo Teresa i Henryk Michalewscy z Dołu
- Państwo Katarzyna i Łukasz Sierdzińscy z Jezierzyc
- Państwo Monika i Dariusz Jankowscy z Mózgowa
- Państwo Hanna i Zbigniew Langner z Mózgowa
- Państwo Aneta i Jacek Kowalewscy z Mątyk
- Państwo Justyna i Jarosław Dąbrowscy z Karasia
- Państwo Edyta i Mateusz Doleccy z Gulbia
- Państwo Natalia i Karol Pisarczyk z Gulbia
- Państwo Maria i Roman Taranowscy z Wikielca
- Państwo Krystyna i Jan Laskowscy z Kałdun
- Państwo Anna i Dawid Ćwiklik z Laseczna
- Państwo Dorota i Mariusz Stępień z Laseczna
- Państwo Alicja i Stanisław Kapica z Rudzienic
- Państwo Ewelina i Sławomir Kołcz z Nejdyk
- Państwo Dorota i Leszek Grzywacz z Szałkowa
- Państwo Aneta i Andrzej Czuczko z Gromot
- Pan Tomasz Ewertowski z Dziarn
- Państwo Katarzyna i Andrzej Wiśniewscy z Rudzienic
- Państwo Stanisława i Wiesław Bytner z Rudzienic
- Państwo Aneta i Adam Kijewscy z Frednowa
- Państwo Elżbieta i Wiesław Blinkiewicz z Ząbrowa
- Pan Stanisław Blinkiewicz z Ząbrowa
- Państwo Mirosława i Krzysztof Czubińscy z Ząbrowa
- Państwo Paulina i Karol Świąder z Kamień Małego
- Państwo Magdalena i Krzysztof Osasiuk z Rudzienic
Statuetkę za zasługi w rozwoju rolnictwa gminnego otrzymali również Alicja i Wiesław Musiał, właściciele firmy PHU Biochem ze Stradomna.
Święto plonów to także czas na rozstrzygnięcie konkursów. W konkursie na „Najładniejszą posesję w sołectwie Dół” zwyciężyli Państwo Barbara i Adam Portjanko, II miejsce zdobyli Państwo Bożena i Marek Jabłońscy, III miejsce zdobyli Państwo Anna i Arkadiusz Nazaruk, a wyróżniono Panią Elżbietę Nowicką – właścicielkę gospodarstwa agroturystycznego Bobrowa Chata w Dole. W rywalizacji na najpiękniejszy wieniec dożynkowy udział brało 21 sołectw: Kałduny, Szymbark, Dół, Tynwałd, Wola Kamieńska, Ząbrowo, Laseczno, Wikielec, Skarszewo, Siemiany, Stradomno, Ławice, Mątyki, Karaś, Szałkowo, Dziarny, Gromoty, Gulb, Gałdowo, Radomek, Rudzienice. Klasyfikacja przedstawia się następująco:
- I miejsce: Sołectwo Laseczno
- II miejsce: Sołectwo Ząbrowo
- III miejsce: Sołectwo Skarszewo
- Wyróżnienia: Sołectwa Dół i Wikielec
Po oficjalnych ceremoniach uczestnicy mogli oddać się rozrywce i korzystać z licznych atrakcji. Program artystyczny „Na ludowo – wesoło i zdrowo” wypełniły występy zespołów ludowych, takich jak Dzieci Ziemi Iławskiej, Gosposie i Morawa, a także piosenki biesiadne w wykonaniu zespołu „Pełni Werwy”. Wieczór umiliły koncerty zespołów Majestic i Agata Sobocińska z zespołem, a całość zwieńczyła zabawa dożynkowa.
W trakcie wydarzenia odbyły się również emocjonujące konkursy sportowe. W zawodach LZS w dojeniu krowy zwyciężył Pan Antoszewski, natomiast w rzucie podkową najlepszy okazał się Pan Wiącek.
Dla najmłodszych przygotowano liczne animacje, konkursy i gry organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury z Laseczna, a także dmuchany zamek oraz stoiska wystawców. W trakcie imprezy można było degustować potrawy przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Gałdowa, Gromot, Kałdun i innych sołectw.
Gminne Święto Rolnicze w Dole było nie tylko okazją do podziękowania za plony, ale także do integracji lokalnej społeczności. Uroczystości dożynkowe, pełne wyróżnień, muzyki i tradycyjnych konkursów, ukazały jak ważną rolę odgrywa rolnictwo w życiu mieszkańców Gminy Iława. Wspólne świętowanie zakończyło się symbolicznym podziękowaniem dla sołectwa Dół, które zorganizowało tegoroczne wydarzenie pod przewodnictwem sołtysa, Ryszarda Buczkowskiego.