Gizerek. Tu Modlił Się Św. Jan Paweł II
Wieś Jezierzyce, zwana potocznie „Gizerkiem”, położona jest na prawym brzegu Jezioraka. To właśnie tu 28 lipca 1973 roku, kardynał Karol Wojtyła, a dziś Błogosławiony Papież Jan Paweł II, gościł u swego kolegi z lat seminaryjnych księdza Stanisława Grabowskiego, ówczesnego proboszcza parafii Rudzienice.
Przejdź do artykułu
Ośrodek Szkolenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej W Kamionce
Badawczo-Szkoleniowy Ośrodek Manewrowania Statkami znajduje się w miejscowości Kamionka, nad jeziorem Silm, kilka kilometrów od centrum Iławy. Działa pod egidą Fundacji Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska, utworzonej przez Politechnikę Gdańską, Akademię Morską w Gdyni oraz miasto Iława.
Przejdź do artykułu
Osada Solniki
Niedaleko Siemian, pośrodku iławskiego lasu, znajduje się urokliwa osada Solniki. Jej ciekawa historia, magia miejsca, rozbudza wyobraźnię wędrowców, którzy tu docierają. Trudno sobie wyobrazić, że to odludne miejsce przed dwoma wiekami tętniło życie.
Przejdź do artykułu
Siemiany – Wieś Turystyczna
Siemiany to niewielka wioska położona na wysokiej skarpie nad najdłuższym jeziorem w Polsce – Jeziorakiem. Dla fanów książek o „Panu Samochodziku”, napisanych przez Zbigniewa Nienackiego, Siemiany kojarzą się z przygodami, które Tomasz z harcerzami przeżył nad tym jeziorem.
Przejdź do artykułu
Jezioro Jasne
W malowniczo położonej krainie, nieopodal wsi Siemiany, znajduje się unikatowe jezioro Jasne. To bezodpływowe jezioro leśne o niespotykanie czystej i przeźroczystej wodzie jest chętnie odwiedzane przez turystów na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. W świadomości tutejszych mieszkańców krąży niezwykła opowieść o zatopionej tu przez hitlerowców bursztynowej komnacie.
Przejdź do artykułu
Biały Chłop
Jest to drewniana, antropomorficzna rzeźba umieszczona w pobliżu rezerwatu przyrody „Jasne”, na skrzyżowaniu, z którego rozchodzą się drogi w pięciu kierunkach. Jak głosi tradycja, została ona postawiona w miejscu dawnego obiektu archeologicznego, tzn. „baby” kamiennej.
Przejdź do artykułu
Izba Pamięci W Ławicach
Profesor Emil von Behring urodził się 15 marca 1854 roku w gm. Iława, w miejscowości Ławice. W 1901 r. został laureatem pierwszej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny za wynalezienie surowicy przeciwbłoniczej. Profesor Behring razem z Japończykiem Szibasaburo Kitasato odkrył także szczepionkę przeciwtężcową.
Przejdź do artykułu