a
tel. 89 649 08 00, tel. 89 649 24 18, faks 89 649 48 82, e-mail: gmina@gmina-ilawa.pl .
Strona głównaDla mieszkańcaAktualnościXX Jubileuszowy Festiwal Folklorystyczny „Spotkania  z Folklorem” w Szałkowie

XX Jubileuszowy Festiwal Folklorystyczny „Spotkania  z Folklorem” w Szałkowie

XX Jubileuszowy Festiwal Folklorystyczny „Spotkania  z Folklorem” w Szałkowie

W ostatnią  niedzielę lipca, mieszkańcy Szałkowa,  okolicznych wsi, Iławy a także goście z  gminy partnerskiej Kose z Estonii mieli  okazję oglądać, słuchać i podziwiać   zespoły folklorystyczne z województwa warmińsko-mazurskiego na odbywającym się już po raz 20 jubileuszowym Festiwalu „Spotkania z Folklorem”.

Szałkowo przywitało wszystkich piękną, słoneczną pogodą. Uroczystego otwarcia dokonał wójt gminy Iława Krzysztof Harmaciński wraz z Dyrektorem Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa Ryszardem Cecotem oraz z p. mer Gminy Kose Merle Pussak .Słowo powitania do zebranych skierowała także p. Grażyna Piękos – dyrektor GOK Laseczno.

Podczas Festiwalu wystąpiły zespoły: „Gosposie”, „Pasłęczanie”, „Dzieci Ziemi Iławskiej”, „Suse”, „Pomerania”, „Anibabki”, „Kalina”, „Dybzaki”, „Ostródzianie”, „Lipka”, „Szuwary”, „Sami Swoi” oraz gościnnie zespół z Estonii „Margit z przyjaciółmi”. Gwiazdą wieczoru był zespół  „Perła Warmii” z Lidzbarka Warmińskiego, który zachwycił licznie zgromadzonych widzów.

Podczas Festiwalu publiczność miała okazję wybrać swojego faworyta, dla którego Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich ufundował nagrodę. Po podliczeniu wszystkich głosów, zwycięzcą okazał się zespół Dzieci Ziemi Iławskiej.

Każdy zespół biorący udział w przeglądzie otrzymał pamiątkowy dyplom oraz płaskorzeźbę (tzw. Laseczniankę) wykonaną przez młodego artystę-rzeźbiarza Krzysztofa Paradowskiego z Falknowa.

Atrakcją tej edycji festiwalu był ogromny, jubileuszowy tort, który podzielili wśród publiczności: włodarz gminy Iława Krzysztof Harmaciński oraz sołtys Szałkowa Janusz Świdziński.

Przeglądowi  towarzyszyły  warsztaty rzeźbiarskie, które cieszyły się bardzo dużym powodzeniem, nie tylko wśród najmłodszych. Spośród licznych atrakcji nie zabrakło również: kramów z rękodziełem artystycznym, „swojskiego jadła”, kiermaszu z ciastami, gier i zabaw dla dzieci i dorosłych oraz parku zabaw dla dzieci.

Organizatorami Festiwalu byli: Gmina Iława, Starostwo Powiatowe w Iławie, Stowarzyszenie Przyjaciół Szałkowa „Agro-Tur”, Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie, Rada Sołecka Wsi Szałkowo oraz Koło Gospodyń Wiejskich Szałkowo.

Zadanie zostało współfinansowane ze środków Starostwa Powiatowego w Iławie.

Udostępnij:
Tagi
Brak komentarzy

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.