Strona głównaDla mieszkańcaAktualnościXXI Festiwal Folklorystyczny „Spotkania  z Folklorem” w Szałkowie

XXI Festiwal Folklorystyczny „Spotkania  z Folklorem” w Szałkowie

W ostatnią  niedzielę lipca, mieszkańcy Szałkowa,  okolicznych wsi, Iławy, a także liczni turyści mieli  okazję oglądać, słuchać i podziwiać   zespoły folklorystyczne z województwa warmińsko-mazurskiego na odbywającym się już po raz 21. Festiwalu „Spotkania z Folklorem”.Mimo bardzo dynamicznie zmieniającej się pogody atrakcyjna formuła imprezy przyciągnęła do Szałkowa dużą grupą fanów folkowego grania.

Uroczystego otwarcia dokonał wójt gminy Iława Krzysztof Harmaciński wraz wicestarostą powiatu iławskiego Stanisławem Kastrau, sołtysem Szałkowa Januszem Świdzińskim oraz prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szałkowa Pauliną Kasprzycką. Głos zabrały, obecne również na imprezie, Posłanka na Sejm RP Elżbieta Gelert oraz radna sejmiku warmińsko-mazurskiego Bernadeta Hordejuk. Słowo powitania do zebranych skierowała także Grażyna Piękos – dyrektor GOK Laseczno.

Na Festiwalu wystąpiły zespoły: „Gosposie”, „Pasłęczanie”, „Dzieci Ziemi Iławskiej”, „Pomerania”, „Kalina”, „Ostródzianie”, „Szuwary”, „Mozaika”, „Ela i Kapela”, „Morawa” oraz „Sami Swoi”. Każdy zespół biorący udział w przeglądzie otrzymał pamiątkowy dyplom oraz płaskorzeźbę (tzw. Laseczniankę).

Podczas imprezy swoje 70. urodziny obchodził członek zespołu „Gosposie” Michał Stadnicki. Z tej okazji wójt gminy oraz dyrektor GOK wręczyli mu okolicznościową statuetkę oraz kwiaty. Nie zabrakło również tradycyjnego „Sto lat”.

Przeglądowi  towarzyszyły  warsztaty rzeźbiarskie, które cieszyły się bardzo dużym powodzeniem, nie tylko wśród najmłodszych. Spośród licznych atrakcji nie zabrakło również: kramów z rękodziełem artystycznym, „swojskiego jadła”, kiermaszu z ciastami, gier i zabaw dla dzieci i dorosłych.

Organizatorami Festiwalu byli: Gmina Iława, Starostwo Powiatowe w Iławie, Stowarzyszenie Przyjaciół Szałkowa „Agro-Tur”, Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie, Rada Sołecka Wsi Szałkowo oraz Koło Gospodyń Wiejskich Szałkowo.

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.