HomeDla mieszkańcaAktualności22. Spotkania z Folklorem Szałkowo 2019 już za nami… Fotorelacja

22. Spotkania z Folklorem Szałkowo 2019 już za nami… Fotorelacja

W upalną  niedzielę 28 lipca, mieszkańcy Szałkowa,  okolicznych wsi, Iławy, a także liczni turyści mieli  okazję oglądać, słuchać i podziwiać   zespoły folklorystyczne z województwa warmińsko-mazurskiego na odbywającym się już po raz 22 Festiwalu „Spotkania z Folklorem”.Mimo wysokiej temperatury atrakcyjna formuła imprezy przyciągnęła do Szałkowa dużą grupą fanów ludowego grania.

Uroczystego otwarcia dokonał Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński wraz ze Starostą Powiatu iławskiego Bartoszem Bielawskim, zastępcą sołtysa Szałkowa Sławomirem Owsiejko oraz członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół Szałkowa Markiem Fojutem. Głos zabrał również Mer Gminy Pagegiai z Litwy Vaidas Bendaravičius, który wymienił się z Wójtem Harmacińskim okolicznościowymi podarunkami z okazji 15. rocznicy współpracy partnerskiej pomiędzy gminami Iława i Pagegiai.

Podczas festiwalu odbył się wspólny minikoncert zespołów Kamana z Litwy, Dzieci Ziemi Iławskiej oraz Gosposie. Entuzjastycznie został również przyjęty zatańczony wspólnie z naszymi przyjaciółmi z Litwy tradycyjny, polski Polonez.

Na Festiwalu wystąpiły zespoły: “Kamana” z Litwy, „Gosposie”, „Dzieci Ziemi Iławskiej”, „Pomerania”, „Ostródzianie”, “Kalina”, „Morawa”, “Anibabki”, “Lelija”, “Kosejder”, “Moderator”, “Legenda” “Dybzaki”, “Wesołe Kumoszki”, “Suse”oraz „Sami Swoi”. Każdy zespół biorący udział w przeglądzie otrzymał pamiątkowy dyplom oraz płaskorzeźbę (tzw. Laseczniankę). Natomiast gwiazdą wieczoru był zespół “Horpyna”.

Przeglądowi  towarzyszyły  warsztaty rzeźbiarskie, które cieszyły się bardzo dużym powodzeniem, nie tylko wśród najmłodszych. Spośród licznych atrakcji nie zabrakło również: kramów z rękodziełem artystycznym, „swojskiego jadła”, kiermaszu z ciastami, gier i zabaw dla dzieci i dorosłych.

Organizatorami Festiwalu byli: Gmina Iława, Starostwo Powiatowe w Iławie, Stowarzyszenie Przyjaciół Szałkowa „Agro-Tur”, Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie, Rada Sołecka Wsi Szałkowo oraz Koło Gospodyń Wiejskich Szałkowo.

Tekst i zdjęcia: Robert Jankowski, UG Iława.