HomeDla mieszkańcaAktualności25-lecie “Morawy”

25-lecie “Morawy”

W niedzielę, 17 listopada 2019 r. zespół folkowy “Morawa” obchodził jubileusz 25-lecia istnienia.
W pięknie udekorowanej sali gości przywitała dyrektor GOK Grażyna Piękos. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Bernadeta Hordejuk,  w-ce Starosta Powiatu Iławskiego Marek Polański, wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński, z-ca wójta gminy Iława Andrzej Brach, z-ca Burmistrza Miasta Iławy Dorota Kamińska, Przewodniczący Rady Gminy Roman Piotrkowski, dyrektorzy jednostek samorządowych i szkół gminnych radni, sołtysi, członkowie rodzin zmarłych kolegów z zespołu „Morawa”, przyjaciele i fani zespołu, osoby wspierające nasz Ośrodek Kultury (prezes IPIB Marek MalinowskiEdward Jasik, Przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Więziennictwa), członkowie zespołów działających przy GOK i  zaproszeni goście, a wśród nich Alicja Gurzyńska z rodziną, żona założyciela „Morawy” Stefana Gurzyńskiego.
Po miłym powitaniu dyrektor GOK w asyście kolegów z zespołu przedstawiła w formie prezentacji multimedialnej historię „Morawy” od początku jej istnienia do chwili obecnej. Slajdy zawierały fotografie członków zespołu z koncertów krajowych i zagranicznych, którzy przez 25 lat pracowali na sukces artystyczny grupy. Wspomnianych zostało wiele koncertów krajowych i zagranicznych zespołu, a także dorobek repertuarowy „Morawy”, zawierający utwory różnojęzyczne: polskie, ukraińskie, rosyjskie, niemieckie, francuskie, a przede wszystkim czeskie- od których wszystko się zaczęło. Nie zabrakło również wspomnień o nieżyjących już kolegach: Stefanie Gurzyńskim, Sławku Radziszewskim, Wojtku Ułanowskim Andrzeju Iwanowie.

W części oficjalnej głos zabrali wymienieni wyżej przedstawiciele władz, którzy złożyli jubilatowi gratulacje z życzeniami zdrowia i dalszej owocnej działalności artystycznej i jednocześnie wręczyli okolicznościowe upominki. Oprócz tego “Morawa” została uhonorowana pamiątkowymi dyplomami, statuetkami i kwiatami. Jako nagrodę każdy członek zespołu otrzymał talon towarowy. Nie zabrakło też wspaniałego tortu, toastu i tradycyjnego “Sto lat”, które zaśpiewali wszyscy obecni, po czym
członkowie “Morawy” wręczyli kwiaty swoim małżonkom w podziękowaniu za wsparcie, a Pani Alicja Gurzyńska otrzymała bukiet pięknych, czerwonych. Nastał czas na muzykę. Zespół wykonał utwory z różnych okresów swojego istnienia, a także kompozycje nowe, co zostało nagrodzone owacją na stojąco i bisem.
Po koncercie goście zostali zaproszeni przez dyrektor GOK na poczęstunek.

Zespół „Morawa” dziękuje przybyłym gościom za obecność w tak ważnym wydarzeniu, życzenia, kwiaty i miły nastrój.

Tekst i zdjęcia: GOK Laseczno