a
tel. 89 649 08 00, tel. 89 649 24 18, faks 89 649 48 82, e-mail: gmina@gmina-ilawa.pl .
HomeDla turystyCiekawostki z gminy

Ciekawostki z gminy

Ciekawostki z gminy

Atrakcją Gminy Iława są ruiny zamku w Szymbarku, który został wzniesiony przez kapitułę pomezańską w XIV wieku i był drugim co do wielkości zamkiem po malborskim. Koło Szymbarka znajduje się również cmentarz rodziny von Finckenstein. Odchodząca od wsi Szymbark sosnowa aleja, licząca 200 lat, nosi nazwę Alei Napoleona Bonaparte. Jak głosi przekaz ta aleją podążał Napoleon w kierunku pałacu w Kamieńcu, w którym stacjonował przez dwa miesiące w 1807 roku.  Natomiast we wsi Ławice urodził się Emil von Behring, laureat nagrody Nobla w dziedzinie medycyny w 19901 roku za odkrycie surowicy antydyfrerytowej. Noblista był synem nauczyciela, który do 13-stego roku życia pobierał nauki u swojego ojca w domu w Ławicach. Warto także wspomnieć o Badawczo-Szkoleniowym Ośrodku Manewrowania Statkami w miejscowości Kamionka. Kapitanowie z całego świata uczą się tutaj przeprowadzać tankowce przez śluzy, wpływać do portów, np. Amsterdamu czy Rotterdamu. Ośrodek ten jest jednym z niewielu w świcie, przekazując wiedzę na ten temat z wykorzystaniem miniatur prawdziwych jednostek. Podobne istnieją w Australii, Francji i Anglii.

ruiny od środka

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.