a
tel. 89 649 08 00, tel. 89 649 24 18, faks 89 649 48 82, e-mail: gmina@gmina-ilawa.pl .
HomeDla mieszkańcaAktualnościDożynki Gminne – Dziarny 2018

Dożynki Gminne – Dziarny 2018

Dożynki Gminne – Dziarny 2018

2 września, w Dziarnach odbyły się tradycyjne Dożynki Gminne. Pogoda dopisała organizatorom i na boisku sołeckim pojawiło się wielu mieszkańców Dziarn, rolników oraz licznie przybyłych gości. Na uroczystości pojawili się m.in.: Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski Sławomir Sadowski, Posłanka na Sejm RP Elżbieta Gelert, Radna Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Bernadeta Hordejuk, Przewodniczący Rady Powiatu Iławskiego Michał Młotek. Na dożynkach pojawili się również przedstawiciele służb mundurowych, instytucji publicznych, jednostek samorządowych, radni miejscy i powiatowi, radni i sołtysi gminy Iława, księża, lokalni działacze. Starostami dożynek byli Krystyna Jesionek i Henryk Stawicki.

Dożynki rozpoczęły się od polowej mszy świętej, po której zostały poświęcone wieńce dożynkowe. Oprawę muzyczną mszy świętej zapewnił zespół działający przy kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata. Licznie przybyłych na Święto Plonów gości powitał wójt gminy Iława Krzysztof Harmaciński oraz sołtys sołectwa Dziarny Jan Zieliński. Włodarz gminy w swoim przemówieniu podziękował rolnikom za ich trud i pracę. Głos zabrali również zaproszeni goście: Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski Sławomir Sadowski, Posłanka na Sejm RP Elżbieta Gelert, Radna Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Bernadeta Hordejuk, Burmistrz miasta Iława Adam Żyliński, Sekretarz miasta Olsztyn Stanisław Gorczyca. List od Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego odczytał Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa Jarosław Sarnowski. Krótkie przemówienie wygłosił również przebywający z wizytą w naszej gminie Mer Gminy Pagegiai z Litwy Virginijus Komskis.

Następnie przyszedł czas na wręczanie odznaczeń i statuetek. Na wniosek Wójta Gminy Iława Krzysztofa Harmacińskiego Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznał odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” następującym rolnikom: Edycie Lendzion, Januszowi Kozickiemu, Czesławowi Nowakowi oraz Krystynie Jesionek. Statuetki za wybitne osiągnięcia rolnicze otrzymali: Anna i Dawid Ćwiklik, Bożena Kołakowska, Elżbieta i Wiesław Blinkiewicz, Stanisław Blinkiewicz, Barbara i Stanisław Szymczak, Elżbieta i Mirosław Kowalscy, Katarzyna i Marek Nowak, Estera i Adam Marchlewscy , Konstanty Michalski, Karol Węglewski, Justyna i Mirosław Łaszkiewicz, Anna i Daniel Maguda, Adela i Henryk Stawiccy, Grzegorz Ewertowski, Anna i Piotr Kowalewscy, Ewa Niedzwiecka, Waldemar Biener, Andrzej Pawlucha, Monika i Dariusz Jankowscy, Sylwia i Mariusz Guzowscy, Lucyna i Stanisław Załuszkiewicz, Sylwia i Krzysztof Cichorek, Marianna i Kazimierz  Roda oraz Małgorzata i Henryk Kowalscy. Za zasługi w rozwoju rolnictwa gminnego statuetki otrzymali: Piotr Gola, Andrzej Pieńkowski oraz Marek Wójcik.

Specjalne statuetki za bardzo dobrą współpracę z gminą Iława otrzymali: Radna Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Bernadeta Hordejuk oraz Piotr Jaskulski były Prezes Spółdzielni Rolniczo-Usługowo-Handlowej w Rudzienicach.

Podczas Dożynek odbyły się również konkursy na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” i na „Najładniejszą posesję sołectwa Dziarny”. Do konkursu „wieńcowego” zgłosiło się 19 sołectw i OSP w Gromotach. Wszystkie zaprezentowane wieńce były bardzo piękne i komisja miała nie lada wyzwanie przy wybraniu tych najpiękniejszych. I miejsce zajęło sołectwo Ząbrowo (wieniec nr 20), II miejsce przypadło sołectwu Stradomno (wieniec nr 14), a III miejsce powędrowało do sołectwa Skarszewo (wieniec nr 13). Przyznano również dwa wyróżnienia dla sołectw Ławice (wieniec nr 8) oraz Gulb (wieniec nr 5).

Do konkursu na „Najładniejszą posesję sołectwa Dziarny” zgłosiło się siedmiu uczestników. I miejsce zajęła Ewa Stopa, II miejsce przypadło Andrzejowi Bukowskiemu, a III miejscem musiała się zadowolić Marzena Podwojewska. Przyznano również wyróżnienie dla Mieczysława Czajkowskiego. Uczestnicy obu konkursu otrzymali okolicznościowe dyplomy i atrakcyjne nagrody.

Niedzielna uroczystość była również okazją do podziękowania paniom z Kół Gospodyń Wiejskich za ich pomoc w organizację dożynek. Z tej okazji wójt Harmaciński wręczył im okazjonalne statuetki za zaangażowanie w organizację Dożynek Gminnych w Dziarnach oraz kultywowanie polskich tradycji kulinarnych. Koła otrzymały również upominki w postaci lodówek turystycznych.

Po części oficjalnej przyszedł czas na występy artystyczne. Na scenie w Dziarnach zaprezentowali się: Dzieci Ziemi Iławskiej, Gosposie, Morawa, Karol Drzewoszewski, zespół Kaczki z Nowej Paczki oraz zespół Żuki.

W trakcie Dożynek nastąpiło również uroczyste wręczenie pucharów i nagród dla zwycięzców I Fiesty Balonowej o Puchar Wójta Gminy Iława (o czym pisaliśmy więcej TUTAJ).

Organizatorzy zadbali również o strawę dla ciała. Była pyszna grochówka, kiełbaski i liczne stoiska z darmowymi poczęstunkami dla gości obsługiwane przez nieocenione panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Iława.

Nie zapomniano również o najmłodszych uczestnikach dożynek. Był zamek dmuchany, przejażdżki na kucyku, trampoliny i wiele innych atrakcji. Specjalnie dla dzieci odbył się także konkurs ekologiczny, podczas którego sprawdzana była wiedza najmłodszych o ekologii. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się bardzo dużą znajomością tematu za co otrzymali drobne upominki.

Atrakcją tegorocznych dożynek był pokaz lotów balonów, uczestniczących w I Fieście Balonowej o Puchar Wójta Gminy Iława.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację Dożynek oraz wszystkim ludziom dobrej woli za wsparcie i pomoc.

Organizatorami Dożynek Gminnych byli: Gmina Iława, Sołtys i Rada Sołecka Sołectwa Dziarny, GOK Laseczno.

 

 

 

 

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.