a
tel. 89 649 08 00, tel. 89 649 24 18, faks 89 649 48 82, e-mail: gmina@gmina-ilawa.pl .
HomeDla InwestoraEkomarina przykładem dobrej praktyki

Ekomarina przykładem dobrej praktyki

Ekomarina przykładem dobrej praktyki

J. Słoma

W siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce w środę 7 listopada spotkali się polscy i francuscy partnerzy projektu SURF NATURE w celu przedstawienia dobrych praktyk ekologicznych. Spotkanie w Warszawie było okazją do zaprezentowania projektów związanych z ochroną środowiska na terenie Warmii i Mazur. Gmina Iława, jako jeden z prelegentów, prezentowała ekologiczną mini przystań żeglarską  w Siemianach, którą oddano do użytku 13 lipca b.r.

Konferencję rozpoczęła Ewa Synowiec, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, która podkreśliła znaczenie projektu w procesie integracji europejskiej. Uczestników przywitał również wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jarosław Słoma, który przedstawił politykę ekologiczną samorządu województwa.

– Natura obdarzyła nas dużym potencjałem, ale wiąże się to również z dużą odpowiedzialnością przy rozwiązywaniu problemów na styku człowiek-środowisko – stwierdził Jarosław Słoma. Podkreślił jak trudne jest prowadzenie inwestycji infrastrukturalnych w regionie, którego prawie 50% powierzchni stanowią obszary objęte różnego rodzaju formami ochrony przyrody.

prelekcja

Konferencja była doskonałą okazją do prezentacji projektu budowy sieci ekomarin w regionie Warmii i Mazur. Doświadczeniami z realizacji budowy ekomariny w Siemianach, która jest jedną z 11 na terenie Warmii i Mazur, podzielił się z uczestnikami konferencji Andrzej Brach, kierownik Referatu Infrastruktury i Rozwoju Lokalnego Urzędu Gminy w Iławie.

– Budowa portu przyjaznego środowisku jest tylko częścią wielkiego projektu realizowanego w regionie – mówił Andrzej Brach. – Zakładane cele – odbiór odpadów stałych i ciekłych – na ten rok został osiągnięty. Inwestycja niewątpliwie wpływa na wzrost atrakcyjności Jezioraka – najdłuższego jeziora w Polsce. Zapraszam państwa do Siemian, gdzie będziecie mogli się o tym sami przekonać.

goście

Na spotkanie do Warszawy zaproszono także gości z dwóch nadleśnictw (Szczytno i Orneta), którzy przestawili swoimi projektami. Wśród prelegentów nie zabrakło także gości z zagranicy. Philippe Meslay, Wiceprzewodniczący Rady Generalnej Departamentu Cotes d`Armor z partnerskiego regionu Warmii i Mazur, podkreślił znaczenie projektu oraz bardzo dobrą współpracę z partnerami z Warmii i Mazur m.in. w zakresie działań na rzecz edukacji ekologicznej.

goście

Projekt SURF Nature, w którym uczestniczyło 14 partnerów z 10 krajów europejskich, pozwolił na stworzenie bazy wzorcowych praktyk w zakresie ochrony różnorodności biologicznej i wypracowanie rekomendacji, mających na celu pomoc europejskim regionom w lepszym wykorzystaniu funduszy.

ekomarina Siemiany

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.