HomeDla turystyCiekawostkiGizerek. Tu modlił się św. Jan Paweł II

Gizerek. Tu modlił się św. Jan Paweł II

Przedmioty kultu religijnego, przy których w Jezierzycach modlił się przed laty kardynał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, trafiły do parafii św. Andrzeja Boboli w Iławie. Na ręce proboszcza ks. Jarosława Hossy, z inicjatywy Wójta Krzysztofa Harmacińskiego, przekazał je Mirosław Łoś, który był wtedy ministrantem.

Karol Wojtyła nad Jeziorakiem, źródło: emazury.com

Wieś Jezierzyce, zwana potocznie „Gizerkiem”, położona jest na prawym brzegu Jezioraka. To właśnie tu 28 lipca 1973 roku, kardynał Karol Wojtyła, a dziś Błogosławiony Papież  Jan Paweł II, gościł u swego kolegi z lat seminaryjnych księdza Stanisława Grabowskiego, ówczesnego proboszcza parafii Rudzienice.

Wtedy w Jezierzycach, w malowniczo położonym domu, ksiądz Grabowski zorganizował wakacyjną kapliczkę dla turystów m.in. z Makowa i Jażdżówek. Wojtyła tego dnia płynął samotnie kajakiem z Siemian do Iławy. To właśnie wtedy o godz. 10.00 uczestniczył we Mszy świętej, podczas której modlił się przy przedmiotach przekazanych do parafii św. Andrzeja Boboli w Iławie.

Pamiątkowe zdjęcie w Jezierzycach. Od lewej stoją: Mirosław Łoś,  Krzysztof Harmaciński – Wójt Gminy Iława, ks. kanonik Adam Olszewski, Dziekan i za razem proboszcz parafii w Rudzienicach oraz ks. Jarosław Hossa, proboszzc parafi Św. Andrzeja Boboli w Iławie.

– Wierni mogą przyjść do naszego kościoła na Msze św. i zobaczyć te przedmioty– mówi ks. Jarosław Hossa, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Iławie. –Zorganizowaliśmy dla nich specjalne miejsce w kościele przy rzeźbie Błogosławionego Jana Pawła II.

Mirosław Łoś oraz Wójt Krzysztof Harmaciński wraz z przedmiotami kultu, które znajdują się w kościele Św. Andrzeja Boboli w Iławie

Wśród przedmiotów znajduje się mi.in figurka Matki Boskiej, św. Franciszka z Asyżu, zmartwychwstałego Chrystusa oraz mosiężna monstrancja, a także relikwie, które są w trakcie badań.

– To bardzo ważne dla wiernych, aby tego typu przedmioty znajdowały się w kościele, przy których każdy może się teraz pomodlić – dodaje Wójt Krzysztof Harmaciński.

Warto zaznaczyć, że Ojciec Święty Błogosławiony Jan Paweł II  aż dwukrotnie przebywał nad Jeziorakiem: w 1959 roku jako biskup krakowski. Był to spływ kajakowy na Kanale Elbląskim i Jezioraku wraz z Krakowskim Duszpasterstwem akademickim „Środowiskiem”. Na zdjęciu mecz piłki nożnej nad Jeziorakiem.

Mecz piłki nożnej nad Jeziorakiem w 1959 roku. Z przodu widoczny Karol Wojtyła. Autor fotografii Stanisław Rybicki

Drugi raz gościł w 1973 już jako Kardynał, kiedy to odłączył się od grupy i „incognito” przypłynął do Jezierzyc.

JAN PAWEŁ II (KAROL WOJTYŁA) urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach, niedaleko Oświęcimia, w rodzinie urzędnika i byłego oficera. W 1946 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Po powrocie do kraju ze studiów w Rzymie w 1948 roku, zostaje wikariuszem parafii Niegowić w powiecie bocheńskim, a po roku – w parafii Św. Floriana w Krakowie. W wieku 38 lat zostaje biskupem i sufraganem archidiecezji krakowskiej i jednocześnie najmłodszym członkiem Episkopatu Polski. Od 13 stycznia 1964 r. jest ordynariuszem, arcybiskupem metropolitą krakowskim, a 26 czerwca 1967 roku otrzymuje kapelusz kardynalski. W 1969 r. zostaje wybrany na wiceprzewodniczącego Episkopatu Polski. Jednocześnie zostaje członkiem trzech watykańskich kongregacji, m.in. Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich. Czynnie uczestniczy w Soborze Watykańskim II. Zostaje wybrany na papieża w 1978 r. i pełni tę posługę przez ponad 26 lat do dnia swojej śmierci – o godzinie 21:37

Jerzy i Danuta Ciesielscy z Ks. Karolem Wojtyłą na biwaku w czasie wyprawy kajakowej po jezioraku, sierpień 1959 rok. Foto ze zbiorów państwa Riegerów.