a
tel. 89 649 08 00, tel. 89 649 24 18, faks 89 649 48 82, e-mail: gmina@gmina-ilawa.pl .
HomeDla turystyGmina Iława – Kraina 75 Jezior

Gmina Iława – Kraina 75 Jezior

Gmina Iława – Kraina 75 Jezior

Gmina Iława, która liczy ponad 42 tys. ha, położona jest w zachodniej części Województwa Warmińsko-Mazurskiego na pojezierzu iławskim. W jej skład wchodzi 76 miejscowości skupionych wokół 27 sołectw. Gmina to nie tylko piękne krajobrazy, wspaniała przyroda i naturalne i nieskażone środowisko, ale także życzliwi i otwarci ludzie.  Życie toczy się tutaj pozornie tak samo, jak gdzie indziej, ale tylko ten, kto w niej mieszka albo do niej zawita, wie, że jest to miejsce szczególne, w którym nie sposób się nie zakochać.

Do krainy 75 jezior i pięknej przyrody można bez trudu dotrzeć koleją, samochodem lub szlakiem wodnym. Stolica pojezierza iławskiego jest ważnym węzłem kolejowym łączącym Gdańsk z Warszawą i Krakowem oraz Olsztyn z Toruniem i Poznaniem. Przez teren gminy przebiega droga krajowa nr 16 biegnąca z Augustowa przez Ełk, Olsztyn, Iławę do Grudziądza, a w pobliżu granic gminy przebiega międzynarodowa droga numer 7 łącząca Kraków i Warszawę z Gdańskiem. Niebywałą atrakcją turystyczną, a jednocześnie doskonałym rozwiązaniem komunikacyjnym Gminy Iława jest szlak wodny wiodący z Zalewu Wiślanego przez kanał Elbląski posiadający unikalny w świecie system śluz i pochylni do jeziora Jeziorak, którego wodami dopływa się do Iławy. Swoim urokiem przyciąga wszystkich, którzy chcieliby spędzić wolny czas pod żaglami.

Atrakcją są wycieczki pasażerskie statkami Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej w Ostródzie po Jezioraku. Tutaj można zwolnić tempo, poddać się urokom malowniczych krajobrazów, podziwiać wspaniałą przyrodę – jeziora, przepastne lasy, zwierzynę. Tutaj oprócz zróżnicowanej bazy noclegowej, kuchni regionalnej, można korzystać  z licznych atrakcji turystycznych, wypożyczyć sprzęt turystyczny, wyczarterować jacht.

Jezior Jeziorak, będący najdłuższym, bo liczącym ponad 27 kilometrów i jednocześnie 6 co do wielkości jeziorem w Polsce, jest niewątpliwie największą atrakcją turystyczną Gminy Iława. W 2012 roku Jeziorak uznany został przez czytelników magazynu podróżniczego „National Geographic Traveler” za jeden z siedmiu nowych cudów Polski.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.