a
tel. 89 649 08 00, tel. 89 649 24 18, faks 89 649 48 82, e-mail: gmina@gmina-ilawa.pl .
HomeDla mieszkańcaAktualnościKONFERENCJA W KAŁDUNACH – JAK ZACHOWAĆ TRADYCJE KULTURY LUDOWEJ WARMII I MAZUR

KONFERENCJA W KAŁDUNACH – JAK ZACHOWAĆ TRADYCJE KULTURY LUDOWEJ WARMII I MAZUR

KONFERENCJA W KAŁDUNACH – JAK ZACHOWAĆ TRADYCJE KULTURY LUDOWEJ WARMII I MAZUR

W dniu 2 października br. Gminny Ośrodek Kultury, korzystając z gościnności „Agroturystyki Skansen Pomezania” w Kałdunach zorganizował konferencję pn. „Jak zachować tradycje kultury ludowej Warmii i Mazur”. Konferencja zgromadziła ludzi kultury, rękodzielnictwa, lokalnych artystów i kolekcjonerów. Moderatorem konferencji była dyrektor GOK Grażyna Piękos, która dokonując otwarcia przywitała publiczność, a szczególnie zaproszonych gości: Przewodniczącą Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Bernadetę Hordejuk, Sekretarza UG Iława Krzysztofa Bądkowskiego, dyrektora Suskiego Ośrodka Kultury Piotra Pancera, prelegentów- Anitę Romulewicz z WBP Olsztyn i Henryka Plisa – lokalnego historyka, twórców kultury- pisarkęi poetkę Ninę Drej, rzeźbiarza Marka Kałużę i syna rzeźbiarza ludowego Józefa Kuleszy i księdza Dziekana Adama Olszewskiego.. Program konferencji zawierał: wystąpienie Anety Romulewicz pt. „Dziedzictwo i tożsamość, co to takiego ?”, prelekcję Henryka Plisa pt. „Co zostało z tamtych lat i jak to ochronić”, oraz prezentację multimedialną Grażyny Piękos „Kultura ludowa w gminie Iława”. Poza programem swoje reminiscencje dotyczące historii mieszkańców tych ziem, przybyłych z innych regionów  przedstawił sekretarz Krzysztof Bądkowski,
Pomiędzy wystąpieniami zaprezentowały się dwa zespoły ludowe, działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie: „Gosposie” i „Dzieci Ziemi Iławskiej”. W ich wykonaniu publiczność usłyszała pieśni warmińskie, mazurskie i kilka spoza naszego regionu. Na uwagę zasługuje fakt, że dwie spośród nich (DZI) były autorstwa założyciela i kierownika zespołu dziecięcego Grażyny Piękos.
Organizatorzy zadbali o poczęstunek, który przygotowało KGW Kałduny pod kierunkiem sołtysa Kałdun Danieli Wysockiej.
Konferencji towarzyszyły warsztaty z metaloplastyki ( kowalstwo artystyczne), prowadzone przez Rafała Szulca, gdzie można było spróbować swoich sił z użyciem młota kowalskiego i imponującego kowadła, oczywiście z zachowaniem należytych środków bhp.

Gminy Ośrodek Kultury pragnie serdecznie podziękować państwu Agnieszce i Waldemarowi Wysockim za udostępnienie wspaniałego miejsca na konferencję, wsparcie w organizacji przedsięwzięcia, miłą atmosferę.
KGW Kałduny za wspaniałe potrawy, a pani Agnieszce Janiszewskiej z Laseczna za wyborne ciasta.

Tekst i zdjęcia: GOK Laseczno

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.