a
tel. 89 649 08 00, tel. 89 649 24 18, faks 89 649 48 82, e-mail: gmina@gmina-ilawa.pl .
HomeDla mieszkańcaAktualnościNOWA WIEŚ. ODSŁONIĘTO TABLICĘ UPAMIĘTNIAJĄCĄ LOKALNEGO ARTYSTĘ (AKTUALIZACJA, FILM))

NOWA WIEŚ. ODSŁONIĘTO TABLICĘ UPAMIĘTNIAJĄCĄ LOKALNEGO ARTYSTĘ (AKTUALIZACJA, FILM))

NOWA WIEŚ. ODSŁONIĘTO TABLICĘ UPAMIĘTNIAJĄCĄ LOKALNEGO ARTYSTĘ (AKTUALIZACJA, FILM))

W miniony piątek, 20 listopada br. w Nowej Wsi miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej postać ludowego rzeźbiarza Józefa Kuleszy. Na uroczystości ze względu na obowiązujące obostrzenia pandemiczne pojawiła się minimalna liczba gości.

Pamiątkowa tablica zawisła na frontowej ścianie świetlicy wiejskiej w Nowej Wsi, miejscowości w której przez wiele lat żył i tworzył Józef Kulesza. Przecięcia wstęgi i odsłonięcia tablicy dokonali Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński, Sołtys Sołectwa Nowa Wieś i zarazem Radna Gminy Iława Barbara Ostrowska, Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Nowej Wsi Stanisław Michalewski oraz córka rzeźbiarza Halina Brych.

W programie uroczystości znalazła się również wystawa twórczości Józefa Kuleszy, podczas której lokalnego twórcę wspominali m.in. córka artysty i sołtys Nowej Wsi Barbara Ostrowska. Głos zabrał również wójt Harmaciński, który powiedział jak bardzo ważną postacią dla wsi oraz całej gminy był Józef Kulesza. Następnie wystąpił zastępca wójta Andrzej Brach, który podkreślił jak ważna jest tradycja ludowa. Obecnie dokładamy starań, aby przywrócić charakter wsi miejscowości, czego dowodem jest m.in. nowo powstała Galeria Sztuki Ludowej im. Józefa Kuleszy – dodaje zastępca wójta. Całe wydarzenie zostało zarejestrowane i wkrótce będzie dostępne na naszych stronach internetowych.

Podczas piątkowej uroczystości Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Grażyna Piękos zaprezentowała okolicznościowy folder „Twórczość Serca Rzeźbiarza Ludowego Józefa Kuleszy” wydany z okazji 110. rocznicy urodzin artysty. Na wydanie tej publikacji GOK otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2020.

Folder dostępny TUTAJ

 

Opracował: Robert Jankowski, UG Iława

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.