a
tel. 89 649 08 00, tel. 89 649 24 18, faks 89 649 48 82, e-mail: gmina@gmina-ilawa.pl .
HomeDla mieszkańcaAktualnościObchody 160.rocznicy urodzin prof. Emila von Behringa

Obchody 160.rocznicy urodzin prof. Emila von Behringa

Obchody 160.rocznicy urodzin prof. Emila von Behringa

Obraz 105

W dniach 13-15 czerwca 2014 roku odbyły się uroczyste obchody 160 rocznicy urodzin prof. Emila von Behringa. W ramach projektu „Aktywizacja społeczeństwa lokalnego w gminach partnerskich – XI Festyn Behringowski”, który został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej – Europa dla obywateli, odbył się szereg uroczystości.

160 rocznica urodzin prof. Emila von Behringa była doskonałą okazją do zaproszenia gości zagranicznych z Niemiec, Litwy oraz Łotwy. W ramach wspominanego projektu odbyło się sympozjum popularno-naukowe, które składało się z cyklu wykładów poświęconych  bakteriologii, profilaktyce, szczepieniom w kontekście osiągnieć prof. Emila von Behringa. Przy okazji odbyły się również warsztaty pt. „ Upowszechnianie różnorodnych form demokracji w społeczności lokalnej – organizowanie debat, wieców, referendów”. Zakończeniem dnia była uroczysta kolacja, podczas której goście zagraniczni dyskutowali na temat wpływu obywateli na sprawowanie władzy w samorządzie lokalnym.

Kolejny dzień rozpoczął się od rejsu statkiem spacerowym po Jezioraku, podczas którego goście zagraniczni z Litwy, Łotwy oraz Niemiec dyskutowali m.in. na temat wykorzystania potencjału osób starszych w rozwoju społecznym gminy. Tego dnia zwiedzili również laboratorium im. prof. Emila von Behringa, które znajduje się Powiatowym Szpitalu w Iławie.

Kolejnym punktem napiętego dnia były warsztaty na temat sposobów integracji osób niepełnosprawnych w społeczeństwie, które zorganizowano w Izbie Pamięci prof. Emila von Behringa w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Ławicach. Następnie nasi goście oraz mieszkańcy całej gminy Iława wzięli udział w XI Festynie Behringowskim, podczas którego odbyły się quizy językowe oraz różne konkursy, a także występy artystyczne. Nad całością festynu czuwał Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie.

Dodatkowo tego dnia Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński odsłonił kamień upamiętniający 160 rocznice urodzin Emila von Behringa. Goście zagraniczni wspólnie z mieszkańcami Ławic , samorządowcami złożyli kwiaty na grobach rodziców Noblisty. Podczas festynu wręczono także nagrody dla uczestników konkursu plastycznego pt.: „Emil von Behring – noblista z Ławic” zorganizowanego dla uczniów klas 0-VI oraz wyróżniono najciekawsze prezentacje multimedialne na temat „Życia i dorobku naukowego prof. Emila von Behringa – noblisty z Ławic” uczniów gimnazjów z terenu miasta i gminy Iława.

Natomiast w niedzielę 15 czerwca zorganizowano dla gości zagranicznych warsztaty dotyczące edukacji europejskiej w naszych gminach. Wymieniano doświadczenia w sposobach pozyskania funduszy UE na edukację. Dyskutowano także na temat ochrony praw obywatelskich w UE. Na koniec spotkania podsumowano wizytę, gdzie obejrzano krótkie prezentacje multimedialne.

unia

Share With:
Tags
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.