Data publikacji: 2024-05-24, 12:51

Ilość wyświetleń: 236

Gmina Iława zostaje Perłą Samorządu


Odsłuchaj

Powrót
Perły Samorządu

Po raz kolejny mamy powody do dumy i radości. Podczas 12. edycji kongresu Perły Samorządu 2024 zorganizowanego przez Dziennik Gazeta Prawna, który odbył się w 23 maj 2024 r. w Gdyni gmina Iława odniosła spektakularny sukces. Zajęliśmy  pierwsze miejsce w kategorii „Gminy Wiejskie”. Gminę Iława reprezentował Wójt Krzysztof Harmaciński oraz jego zastępca Andrzej Brach.

W kategorii „Gminy Wiejskie Gmina Iława  zajęła I miejsce w Polsce, pokonując takie gminy jak Kobierzyce w woj. dolnośląskim, czy Lesznowolę w woj. mazowieckim. W tej kategorii oceniane były cztery obszary tematyczna: gospodarka, edukacja, zdrowie i opieka oraz środowisko i adaptacja do zmian klimatu. Doceniono działania na rzecz mieszkańców związane z rozbudową infrastruktury oświatowej, opiekuńczej i wychowawczej. Innowacyjne działania w zakresie cyfryzacji (e-usługi, e-urząd), w zakresie polityki senioralnej, pomocy osobom niepełnosprawnym, zagrożonym wykluczeniem społecznym.

Warto podkreślić, że jest to już dziewiąte zwycięstwo w rankingu Perły Samorządu. Kapituła konkursu doceniła zdolności menedżerskie oraz działania jakie podjął włodarz znacznie wykraczające poza standardowe obowiązki wynikające z przepisów prawa. Podkreśliła również zwiększenie aktywności mieszkańców w wspieranie społeczeństwa obywatelskiego. Zauważona została również skuteczność wójta w pozyskiwaniu zewnętrznych źródeł finansowania i prowadzenia inwestycji w trudnych czasach oraz racjonalne zarządzanie finansami gminy, a także rekordowy poziom inwestycji na przestrzeni ostatnich 25. lat.

Miano Pereł Samorządu należy się tym, którzy nie tylko doskonale realizują powierzone prawem zadania, ale też w inspirujący i ambitny sposób odnoszą się do kluczowych wyzwań społecznych, środowiskowych i demograficznych, a w efekcie zapewniają lokalnym społecznościom wyjątkową jakość życia.

Wśród wyróżnionych znaleźli się przedstawiciele samorządów z Łodzi, Torunia, Gdańska, Bydgoszczy, Poznania, Katowic, Krakowa i wielu innych. Warto również zaznaczyć, że o wynikach rankingu decyduje niezależna kapituła złożona m.in. z przedstawicieli Dziennika Gazeta Prawna oraz firmy konsultingowej PwC Polska,  a sam udział w konkursie jest bezpłatny.

Galeria zdjęć


Flagi i logotypy Unii Europejskiej, Rzeczpospolita Polska oraz Warmii i Mazur