Data publikacji: 2021-06-14, 0:00

Ilość wyświetleń: 350

SUKCES ZESPOŁU DZIECI ZIEMI IŁAWSKIEJ


Odsłuchaj

Powrót

W niedzielę 13 czerwca br. dziecięcy zespół folklorystyczny pn. „Dzieci Ziemi Iławskiej” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie zdobył III nagrodę w konkursie „Jawor- u źródeł kultury”, który odbył się w Jezioranach, podczas XXXVI Wojewódzkiego Przeglądu Kapeli i Zespołów Śpiewaczych Warmii i Mazur. Konkurs został ogłoszony przez Radio Kielce, we współpracy z Radio Olsztyn i MOK Jeziorany, w ramach konkursu dofinansowanego ze środków MKiDN w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”.

Dzieci wystąpiły w tradycyjnych strojach warmińskich. Założycielką i kierownikiem artystycznym zespołu jest Grażyna Piękos, akompaniatorem ( akordeon) Jerzy E. Piotrowski. Zespół powstał 01.06 2009r. W ciągu tego czasu skład zespołu kilkukrotnie się zmienił, członkowie pierwszych składów są już dorosłymi ludźmi. Obecny skład zespołu tworzą dzieci z Ząbrowa, Laseczna, Gałdowa, Skarszewa, Jakubowa Kisielickiego oraz Iławy. Nasz zespół składa się z 18-tu młodych wykonawców. Najmłodszy członek zespołu ma 5 lat.

Na konkurs młodzi artyści przygotowali trzy utwory: „ Żytko”, autorstwa Grażyny Piękos, „Nasa matka Katarzyna” i „Pofajdok”– warmińskie melodie ludowe.

Publiczność i organizatorzy przyjęli zespół entuzjastycznie.

„Dzieci Ziemi Iławskiej” w swojej kategorii „Zespół folklorystyczny- dziecięcy/młodzieżowy” rywalizowały z dwoma młodzieżowymi zespołami, które podobnie jak nasz zespół w licznie obsadzonych eliminacjach pokonały inne zespoły z województwa Warmińsko-mazurskiego.

Jury pod przewodnictwem znanego olsztyńskiego dyrygenta prof. Jana Połowianiuka z UWM docenił zaangażowanie i poziom wykonawczy dzieci, przyznając wymienione miejsce, nagrodę finansową oraz możliwość dokonania nagrań w studio Polskiego Radia w Olsztynie. Jest to kolejna nagroda, którą zespół zdobył w okresie maj- czerwiec 2021, co jest pocieszające i budujące dla młodych wykonawców. Jak powiedział na zakończenie imprezy prof. Połowianiuk, po występach tegorocznych w kategorii dzieci/młodzież istnieje duża szansa, że w przyszłym roku, po zmianie regulaminu także laureaci tej kategorii pojadą na ogólnopolski przegląd do Kielc. Liczymy na to, że „Dzieciom Ziemi Iławskiej” przypadnie ten zaszczyt, ale zespół czeka wytrwała i intensywna praca.

Już w najbliższej przyszłości zespół wyjeżdża do Stegny na letnie warsztaty choreograficzno – muzyczne, co przyniesie wymierne efekty w postaci nowego repertuaru i co równie ważne -oczekiwanego relaksu po ostatnim trudnym dla wszystkich czasie.

Galeria zdjęć


Flagi i logotypy Unii Europejskiej, Rzeczpospolita Polska oraz Warmii i Mazur