HomeDla mieszkańcaAktualnościSTOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET – KAMPANIA „BIAŁA WSTĄŻKA” W GMINIE IŁAWA

STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET – KAMPANIA „BIAŁA WSTĄŻKA” W GMINIE IŁAWA

Kampania „BIAŁA WSTĄŻKA” to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Jest ona prowadzona w ponad 55 krajach. Kampania została stworzona przez mężczyzn i jest przede wszystkim do nich skierowana. Akcja jest wynikiem wydarzenia z 6 grudnia 1989 roku, kiedy w Montrealu mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet, a 13 ranił twierdząc, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ jak tłumaczył – to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni. Kampania została zapoczątkowana w 1991 r. w Kanadzie — właśnie wtedy w przeciągu zaledwie sześciu tygodni 100 tys. mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę jako symbol osobistej deklaracji.

DLACZEGO BIAŁA WSTĄŻKA?

Kanadyjscy mężczyźni postanowili, że włączą się w akcję walki z przemocą wobec kobiet; jako symbol tej akcji wybrali białą wstążkę, znak niewinności. Biała wstążka symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania. Przyjęcie i noszenie podczas Kampanii przez mężczyzn BIAŁEJ WSTĄŻKI pokazuje, że mężczyźni wspierają kobiety i również są przeciwni stosowaniu wobec nich przemocy.

Jedną z inicjatyw Kampanii niosącej pomoc ofiarom przemocy w rodzinie są tzw. „OTWARTE DRZWI”. W związku z przyłączeniem się do Kampanii „BIAŁEJ WSTĄŻKI” w dniu 7 grudnia 2019 r. w godz. 11.00 – 13.00 Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Iławie oraz Klub Integracji Społecznej w Ławicach zapraszają do skorzystania z pomocy specjalistów, tj. przewodniczącej Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. rozwiązywania przemocy w rodzinie, pracownika socjalnego, psychologa oraz funkcjonariusza policji. Zgłaszać się mogą ofiary przemocy domowej oraz jej rodziny szukające pomocy i wsparcia. Konsultacje odbywać się będą w pokoju nr 10 w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Iławie na ul. Dąbrowskiego 17 a.