a
tel. 89 649 08 00, tel. 89 649 24 18, faks 89 649 48 82, e-mail: gmina@gmina-ilawa.pl .
HomeDla mieszkańcaAktualnościW NOWEJ WSI POWSTANIE GALERIA SZTUKI LUDOWEJ IM. JÓZEFA KULESZY. FRANCISZKOWO WZBOGACI SIĘ O WIATĘ ROWEROWĄ Z WYPOSAŻENIEM

W NOWEJ WSI POWSTANIE GALERIA SZTUKI LUDOWEJ IM. JÓZEFA KULESZY. FRANCISZKOWO WZBOGACI SIĘ O WIATĘ ROWEROWĄ Z WYPOSAŻENIEM

W NOWEJ WSI POWSTANIE GALERIA SZTUKI LUDOWEJ IM. JÓZEFA KULESZY. FRANCISZKOWO WZBOGACI SIĘ O WIATĘ ROWEROWĄ Z WYPOSAŻENIEM

Dzisiaj, 1 lipca zostały rozstrzygnięte dwa konkursy samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. Chodzi o Granty Sołeckie i dotacje w konkursie „Aktywna Wieś Warmii, Mazur i Powiśla”. Gmina Iława otrzyma dofinansowanie z obu konkursów.

W ramach konkursu „Aktywna Wieś Warmii, Mazur i Powiśla” w Nowej Wsi, przy stawie powstanie Galeria Sztuki Ludowej im. Józefa Kuleszy. Projekt zakłada budowę stylowego, drewnianego płotu w stylu „ranczo” oddzielającego teren od ruchliwej „szesnastki”, zostanie zbudowana palisada wokół stawu, powstanie również stylowa studnia, stojak dla rowerów, domek dla owadów, zostanie przeniesiona wiata, pod którą będzie stał drewniany ławostół. Zostaną również zasadzone krzewy oraz rośliny, ze szczególnym uwzględnieniem rośli nektarodajnych tradycyjnych dla terenów wiejskich. Inwestycja będzie I etapem powstającej galerii. W późniejszym czasie zostaną tam również zamontowane rzeźby oraz będą przeprowadzane dalsze nasadzenia roślin.

Chcielibyśmy, aby to miejsce było ogrodem sztuki ludowej, ze stawem (tzw. Art  Garden), gdzie odbywałyby się plenery rzeźbiarskie, malarskie przy współpracy lokalnych artystów, pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Lasecznie, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Nowej Wsi, Klubu Seniora. Ideą projektu jest zagospodarowanie terenu przy zachowaniu charakteru i klimatu wsi.

Wartość tego zadania wyniesie prawie  28 tysięcy złotych, z czego 20 tysięcy będzie pochodzić z dotacji.

We Franciszkowie powstanie zadaszona wiata rekreacyjno-rowerowa, zostanie zakupiony ławostół, stojak rowerowy, kosz na śmieci, zasadzone zostaną również rośliny nektarodajne. Inwestycja jest adresowana nie tylko dla mieszkańców, ale także dla coraz liczniej przybywających turystów. Miejsce postoju rowerzystów powstanie w centrum miejscowości Franciszkowo, przy tzw. „Czerwonym szlaku rowerowym”, którego wydłużona trasa (pętla) przebiega przez miejscowości: Jezierzyce, Tynwałd, Rudzienice, Mątyki, Borek, Franciszkowo Dolne, Franciszkowo nad Drwęcą, Gromoty, Ławice, Dziarny, Iława, Radomek, Karaś, Wonna, Skarszewo, Gulb, Trupel, Kisielice. Jest to szlak łączący przepiękne krajobrazowo miejsca na terenie Gminy Iława, położone m.in. w Dolinie Drwęcy, nad jeziorem Jeziorak, na pagórkowatych terenach zalesionych, który nazywany jest „Szlakiem autorytetów”, z uwagi na to, że przebiega przez miejscowości związane z obecnością Emila von Behringa oraz Kardynała Karola Wojtyły.

Wartość tego zadania wyniesie prawie  28 tysięcy złotych, z czego prawie 15 tysięcy będzie pochodzić z dofinansowania.

Opracował: Robert Jankowski, UG Iława

 

 

 

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.