Data publikacji: 2024-03-26, 12:00

Wiosenne naprawy bocianich gniazd

Bocianie gniazdo

Pragniemy poinformować, że ostatnio w kilku miejscowościach naszej gminy zostały wykonane nietypowe prace porządkowe. Otóż w ubiegłym tygodniu zostało naprawionych sześć gniazd bocianich, które znajdują się we wsi Karaś (2 sztuki), Skarszewo (3 sztuki) oraz przy zabudowaniach dawnego SKR-u w Lasecznie (1 sztuka).

Wykonawcą tych prac był Pan Marek Łęgowski ze Skarszewa, który hobbystycznie buduje i naprawia gniazda bocianie (kilka z nich zostało już zamontowanych w Gminie Iława). Gniazda ważą przeciętnie ok. 50 kilogramów i mają średnicę ok. 1,3 m. Konstrukcja gniazda jest starannie wykonywana z wikliny, a jego wnętrze wyściełają drobne gałązki, siano, a także materiał pozyskany ze starych, np. przebudowywanych gniazd. Naprawa lub montaż gniazda umieszczonego na platformie jest trudną operacją techniczną, ponieważ praca ta jest wykonywana z wysięgnika, na wysokości kilkunastu metrów nad ziemią. Duże gabaryty gniazda także nie ułatwiają pracy na wysokościach. Naprawa gniazda polega najczęściej na wypełnieniu prześwitów w konstrukcji gniazda opisaną powyżej wyściółką, a także na obniżeniu jego boków (zbyt wysokie krawędzie gniazda zagrażają stabilności całej konstrukcji). Tego typu prace zostały wykonane w odniesieniu do bocianich gniazd w Karasiu, Skarszewie i Lasecznie.
Już wkrótce bociany do nas powrócą, zatem namawiamy Państwa do obserwacji tych zwierząt, a także sprawdzenia czy bociany zasiedliły wyremontowane gniazda.

Zachęcamy także Państwa do zgłaszania w Urzędzie Gminy w Iławie informacji o opuszczonych lub uszkodzonych gniazdach bocianich, które wymagają naprawy lub przebudowy (tel. 89 649 08 20).

Panu Markowi Łęgowskiemu gratulujemy ciekawego hobby, a Panu Michałowi Chmielewskiemu dziękujemy za bezpłatne udostępnienie wysięgnika.