Data publikacji: 2024-03-25, 12:34

20. Rajd Papieski w hołdzie św. Janowi Pawłowi II - relacja

20. Rajd Papieski

Wczoraj, 24 marca 2024 r. odbył się 20. Rajd Papieski, co jest równoznaczne z rozpoczęciem sezonu turystycznego w powiecie iławskim.
Wydarzenie odbyło się pod patronatem Wójta Gminy Iława Krzysztofa Harmacińskiego przy wsparciu Koła Gospodyń Wiejskich w Tynwałdzie. O 09:37 ruszyły dwie grupy – rowerowa MAXI pod pieczą Pana Krzysztofa Zakreta oraz kajakowa, którą opiekowała się Pani Mirosława Sękowska. Z kolei grupa rowerowa RODZINNA wystartowała o godz. 12:00 pod przewodnictwem Pana Dariusza Paczkowskiego.
W Gizerku Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński wraz z rudzienickim proboszczem ks. Adamem Olszewskim przywitał wszystkich uczestników rajdu, przewodnik turystyczny PTTK Dariusz Paczkowski opowiedział o wizycie ks. kard. Karola Wojtyły, a także przedstawił uczestnikom ministranta służącego do mszy u przyszłego Ojca Świętego. Następnie odśpiewano „Barkę” oraz złożono kwiaty przy kapliczce.
Zadbawszy o potrzeby duchowe uczestnicy rajdu mogli liczyć w sprawach doczesnych na Koło Gospodyń Wiejskich z Tynwałdu – oferowały rozgrzewająca kawę oraz słynną pyszną grochówkę.
Pięknie w cyfrach całe wydarzenie podsumował Krzysztof Zakreta:
„1. Pierwszy raz w 2024 roku w Rajdzie Papieskim uczestniczył biegacz, był nim Piotr Falkowski z Iławy, który przebiegł 15 km z Iławy do Gizerka. Pierwszy raz uczestniczką rajdu w Grupie Kajakowej była zastępca Burmistrza Iławy Dorota Kamińska.
2. Drugi raz w rajdzie udział wzięła Grupa Kajakarzy z liderką Mirosławą Sękowską.
3. Trzy grupy Maxi (33 osoby), Kajakowa (15 osób) i Rodzinna (33 osoby) uczestniczyły w 20. Rajdzie Papieskim.
4. Cztery razy rajd dedykowany był błogosławionemu Janowi Pawłowi II.
5. Pięć razy rajd odbył się pod patronatem Wójta Gminy Iława Krzysztof Harmacińskiego.
6. Sześciu proboszczów dotychczas błogosławiło uczestników rajdu.
7. 7°C to maksymalna temperatura powietrza podczas 20. Rajdu Papieskiego.
8. 8-dziesiąt kilometrów taką długość liczyła trasa Grupy Maxi z liderem Krzysztofem Zakretą.
9. 9 razy w rajdzie udział wzięła Grupa Rodzinna z liderem Dariuszem Paczkowskim.
20 razy rajd (od 2005 roku) odbył się w hołdzie papieżowi Janowi Pawłowi II.”