Data publikacji: 2024-03-25, 15:07

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”

Turniej Wiedzy Pożarniczej

W dniu 25 marca 2024 roku dzięki uprzejmości Pani dyrektor Beaty Niksy – Żubertowskiej w Szkole Podstawowej nr 1 w Iławie odbył się finał eliminacji miejsko-gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

W turnieju, organizowanym przez Zarząd Oddziału Miejsko - Gminnego ZOSP RP w Iławie udział wzięło  44 zawodników z terenu Gminy Iława oraz Miasta Iławy.

Na turnieju obecni byli: Krzysztof Harmaciński – Prezes Zarządu Oddziału Miejsko - Gminnego ZOSP RP w Iławie, Dawid Kopaczewski – burmistrz Miasta Iława, Marek Polański – vice starosta powiatu iławskiego, mł. bryg. Piotr Szysler – p.o. Zastępca Komendanta Powiatowy PSP w Iławie, Przemysław Pierunek –Nadleśnictwo Iława, dh Adam Waszelewski – viceprezes Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego ZOSP RP w Iławie, dh Marzena Sochacka-Kuchta – sekretarz Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego ZOSP RP w Iławie
Młodzież rywalizowała w trzech grupach wiekowych. Młode pokolenie wykazywało się wiedzą z zakresu historii pożarnictwa, ochrony ludności,  ochrony przeciwpożarowej, znajomością pojazdów i sprzętu ratowniczo-gaśniczego, organizacji działań ratowniczo-gaśniczych, zabezpieczenia przeciwpożarowego budynków, lasów i środków transportu, ewakuacji ludzi i mienia, zasad udzielania pierwszej pomocy medycznej, znajomością służby wewnętrznej, organizacji i realizacji zadań statutowych Ochotniczych Straży Pożarnych.
Po teście pisemnym komisja  w składzie: mł. kpt. Linkner Łukasz –przewodniczący, mł. bryg. Piotr Szysler – sekretarz oraz asp. Piotr Próchniewski – członek wyłoniła zwycięzców:

w grupie szkół podstawowych  (klasy I-IV)

miejsce I – Wiktor Czuczko – Szkoła Podstawowa Gromoty

miejsce II – Julia Linkner – Szkoła Podstawowa nr 3 w Iławie

miejsce III – Maciej Wasiewski – Szkoła Podstawowa Gromoty

w grupie szkół podstawowych (klasy V-VIII)

miejsce I – Karol Włodarczyk -  Szkoła Podstawowa Laseczno

miejsce II – Wojciech Wasiewski – Szkoła Podstawowa Gromoty

miejsce III – Igor Jakubowski – Szkoła Podstawowa Laseczno

w grupie szkół ponadpodstawowych

miejsce I – Tomasz Szałkowki – Zespół Szkół im. Konstytucji 3 maja w Iławie

miejsce II – Alicja Wieczorek – Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego

miejsce III – Igor Dobrzyński -  Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego

Należy podkreślić, że turniej z roku na rok jest na coraz wyższym poziomie, a młodzi ludzie biorący w nim udział wykazują się dużą wiedzą z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

Zwycięzcy oraz laureaci drugich i trzecich na szczeblu miejsko-gminnym wezmą udział w finale powiatowym.