Data publikacji: 2024-05-09, 14:53

Narodowy Dzień Zwycięstwa 2024

Narodowy Dzień Zwycięstwa

8 maja 2024 r. obchodziliśmy Narodowy Dzień Zwycięstwa. W uroczystości zorganizowanej w Iławie przez Urząd Gminy w Iławie w ramach lokalnych obchodów 79. rocznicy zwycięstwa nad III Rzeszą i zakończenia II Wojny Światowej w Europie wzięli udział przedstawiciele środowisk kombatanckich, służb mundurowych i lokalnych samorządów, parlamentarzyści, harcerze, uczniowie oraz mieszkańcy miasta i gminy Iława.

Z tej okazji odbyła się Msza Święta za Ojczyznę w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Iławie, a następnie uroczysty przemarsz z udziałem pocztów sztandarowych oraz zaproszonych gości, m.in. I Wicewojewody Warmińsko-Mazurskiego Mateusza Szauera, Radnej Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Bernadety Hordejuk, Starosty Powiatu Iławskiego Bartosza Bielawskiego.

Przemarsz pod przewodnictwem Młodzieżowej Orkiestry Dętej doprowadził uczestników pod Pomnik Nieznanego Żołnierza na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie przybyłych gości przywitał Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński. Uczestnicy mogli również wysłuchać rysu historycznego oraz wziąć udział w Apelu Poległych. Na koniec przybyłe delegacje złożyły wieńce i kwiaty oraz odpaliły znicze.

Całą uroczystość poprowadził Harcmistrz dh Maciej Marciniak z Hufca ZHP w Iławie, a honory oddali również członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Związek Inwalidów Wojennych RP, Stowarzyszenia Dzieci Wojny oraz Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

O bezpieczeństwo uczestników obchodów zadbała Iławska Grupa Ratownictwa.