a
tel. 89 649 08 00, tel. 89 649 24 18, faks 89 649 48 82, e-mail: gmina@gmina-ilawa.pl .
HomeDla mieszkańcaAktualnościObchody 160.rocznicy urodzin prof. Emila von Behringa

Obchody 160.rocznicy urodzin prof. Emila von Behringa

Obchody 160.rocznicy urodzin prof. Emila von Behringa

Obchody 160.rocznicy urodzin prof. Emila von Behringa

Obraz 105

W dniach 13-15 czerwca 2014 roku odbyły się uroczyste obchody 160 rocznicy urodzin prof. Emila von Behringa. W ramach projektu „Aktywizacja społeczeństwa lokalnego w gminach partnerskich – XI Festyn Behringowski”, który został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej – Europa dla obywateli, odbył się szereg uroczystości.

160 rocznica urodzin prof. Emila von Behringa była doskonałą okazją do zaproszenia gości zagranicznych z Niemiec, Litwy oraz Łotwy. W ramach wspominanego projektu odbyło się sympozjum popularno-naukowe, które składało się z cyklu wykładów poświęconych  bakteriologii, profilaktyce, szczepieniom w kontekście osiągnieć prof. Emila von Behringa. Przy okazji odbyły się również warsztaty pt. „ Upowszechnianie różnorodnych form demokracji w społeczności lokalnej – organizowanie debat, wieców, referendów”. Zakończeniem dnia była uroczysta kolacja, podczas której goście zagraniczni dyskutowali na temat wpływu obywateli na sprawowanie władzy w samorządzie lokalnym.

Kolejny dzień rozpoczął się od rejsu statkiem spacerowym po Jezioraku, podczas którego goście zagraniczni z Litwy, Łotwy oraz Niemiec dyskutowali m.in. na temat wykorzystania potencjału osób starszych w rozwoju społecznym gminy. Tego dnia zwiedzili również laboratorium im. prof. Emila von Behringa, które znajduje się Powiatowym Szpitalu w Iławie.

Kolejnym punktem napiętego dnia były warsztaty na temat sposobów integracji osób niepełnosprawnych w społeczeństwie, które zorganizowano w Izbie Pamięci prof. Emila von Behringa w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Ławicach. Następnie nasi goście oraz mieszkańcy całej gminy Iława wzięli udział w XI Festynie Behringowskim, podczas którego odbyły się quizy językowe oraz różne konkursy, a także występy artystyczne. Nad całością festynu czuwał Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie.

Dodatkowo tego dnia Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński odsłonił kamień upamiętniający 160 rocznice urodzin Emila von Behringa. Goście zagraniczni wspólnie z mieszkańcami Ławic , samorządowcami złożyli kwiaty na grobach rodziców Noblisty. Podczas festynu wręczono także nagrody dla uczestników konkursu plastycznego pt.: „Emil von Behring – noblista z Ławic” zorganizowanego dla uczniów klas 0-VI oraz wyróżniono najciekawsze prezentacje multimedialne na temat „Życia i dorobku naukowego prof. Emila von Behringa – noblisty z Ławic” uczniów gimnazjów z terenu miasta i gminy Iława.

Natomiast w niedzielę 15 czerwca zorganizowano dla gości zagranicznych warsztaty dotyczące edukacji europejskiej w naszych gminach. Wymieniano doświadczenia w sposobach pozyskania funduszy UE na edukację. Dyskutowano także na temat ochrony praw obywatelskich w UE. Na koniec spotkania podsumowano wizytę, gdzie obejrzano krótkie prezentacje multimedialne.

unia

:

Share With:
Tags
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.