a
tel. 89 649 08 00, tel. 89 649 24 18, faks 89 649 48 82, e-mail: gmina@gmina-ilawa.pl .
HomeDla mieszkańcaAktualnościGMINNE ŚWIĘTO ROLNICZE – STRADOMNO 2021

GMINNE ŚWIĘTO ROLNICZE – STRADOMNO 2021

GMINNE ŚWIĘTO ROLNICZE – STRADOMNO 2021

4 września, w Stradomnie odbyło się Gminne Święto Rolnicze. Mimo niekorzystnej aury w Stradomnie pojawiło się wielu mieszkańców sołectwa, rolników oraz licznie przybyłych gości.

Na uroczystości pojawili się m.in.: Poseł na Sejm RP Zbigniew Ziejewski, Senator RP Bogusława Orzechowska, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Bernadeta Hordejuk, Starosta Iławski Bartosz Bielawski, Członek Zarządu Powiatu Iławskiego Maciej Rygielski, Przewodniczący Rady Gminy Iława Roman Piotrkowski. Na Święcie pojawili się również przedstawiciele służb mundurowych, instytucji publicznych, jednostek samorządowych, radni miejscy i powiatowi, radni i sołtysi gminy Iława, księża, lokalni działacze. Obecni byli również goście z gmin partnerskich z Kose z Estonii oraz z Pagegiai z Litwy. Starostami dożynek byli Jolanta Łuzińska i Mariusz Musiał.

Gminne Święto Plonów rozpoczęło się od polowej mszy świętej, po której zostały poświęcone wieńce dożynkowe. Licznie przybyłych na gości powitał wójt gminy Iława Krzysztof Harmaciński. Włodarz gminy w swoim przemówieniu podziękował rolnikom za ich trud i pracę. Następnie przyszedł czas na wręczanie odznaczeń i statuetek. Na wniosek Wójta Gminy Iława Krzysztofa Harmacińskiego Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznał odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” następującym rolnikom: Zbigniewowi Figurskiemu, Dorocie Kozickiej, Annie Wilczewskiej, Jerzemu Gorzka, Emilii Cichockiej, Łukasz Łukaszewskiemu, Markowi Wiśniewskiemu. Na wniosek Marszałka Warmińsko-Mazurskiego odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” otrzymał Roman Piotrowski.

Statuetkę „Za wybitne osiągnięcia w produkcji rolniczej” otrzymali: Edyta i Mariusz Dolecki z Gulbia, Katarzyna i Tomasz Marchlewscy z Tynwałdu, Katarzyna i Krzysztof Markowscy z Dziarn, Alicja i Janusz Kądziela z Franciszkowa Dolnego, Marzena i Janusz Śmiech z Gałdowa, Malwina i Mariusz Musiał ze Stradomna, Ewelina i Sławomir Kołcz z Nejdyk, Justyna i Kamil Jurkiewicz z Rudzienic, Agata i Karol Kuźniewscy z Kałdun, Dominika i Andrzej Skamarscy z Ząbrowa, Ewa i Edward Pączkowscy z Ząbrowa, Małgorzata i Rafał Maślany z Ząbrowa, Beata i Bronisław Borek z Gałdowa, Ewa i Przemysław Moszczyńscy ze Stradomna, Jolanta i Dariusz Łuzińscy z Gromot, Monika i Arkadiusz Załuszkiewicz z Laseczna  Małego, Lucyna i Stanisław Załuszkiewicz z Laseczna Małego, Anna i Sławomir Pucińscy z Laseczna Małego oraz Anita i Cezary Szkopińscy z Laseczna.

Statuetki „Za zasługi w Rozwoju Rolnictwa Gminego” otrzymali: Alicja i Wiesław Musiał właściciele firmy Biochem ze Stradomna, Jadwiga i Stanisław Kołodziejczyk – właściciele P.H. Rolnik oraz Zbigniew Rudnicki – kierownik ODR w Iławie.

Podczas Gminnego święta Rolniczego odbyły się również konkursy na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” i na „Najładniejszą posesję sołectwa Stradomno”. Do konkursu „wieńcowego” zgłosiło się 15 sołectw. Wszystkie zaprezentowane wieńce były bardzo piękne i komisja miała nie lada wyzwanie przy wybraniu tych najpiękniejszych. I miejsce zajęło sołectwo Stradomno (wieniec nr 10), II miejsce przypadło sołectwu Ząbrowo (wieniec nr 15), a III miejsce powędrowało do sołectwa Laseczno (wieniec nr 5). Przyznano również wyróżnienie dla sołectwa Ławice (wieniec nr 6) oraz sołectwa Gałdowo (wieniec nr 1).

Do konkursu na „Najładniejszą posesję sołectwa Stradomno” zgłosiło się dziecięciu uczestników. I miejsce zajęli Państwo Iwona i Krzysztof Szczygłowscy, II miejsce przypadło Państwu Grażynie i Markowi Kotewicz, a III miejscem musieli się zadowolić Państwo Marzena i Mariusz Markowski. Przyznano również wyróżnienia dla Państwa Teresy i Ryszarda Ziębów i Danuty i Marka Nowakowskich. Uczestnicy obu konkursu otrzymali okolicznościowe dyplomy i atrakcyjne nagrody.

Sobotnia uroczystość była również okazją do podziękowania paniom z Kół Gospodyń Wiejskich za ich pomoc w organizację dożynek. Z tej okazji wójt Harmaciński wręczył im okolicznościowe dyplomy za zaangażowanie w organizację Dożynek Gminnych w Stradomnie oraz kultywowanie polskich tradycji kulinarnych oraz nagrody rzeczowe w postaci namiotów.

Wydarzenie tej rangi trudno jest zorganizować bez wsparcia zewnętrznego. W organizację Gminnego Święta Rolniczego aktywnie włączyła się Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza, która podczas jego trwania zrealizowała zadanie pn. “Polskie mleko – lubię to” sfinansowanego z Funduszu Promocji Mleka w kwocie 9300 zł. Gminne Święto wsparł również Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który dofinansował je kwotą 15.000 zł.

Po części oficjalnej przyszedł czas na występy artystyczne. Na scenie w Stradomnie zaprezentowali się: Dzieci Ziemi Iławskiej, Gosposie, Morawa, Biesiada Polska oraz zespół Łobuzy. Z krótkim występem artystycznym wystąpili również artyści z gmin partnerskich gminy Iława.

Podczas Gminnego Święta Rolniczego można było również zaszczepić się przeciwko Covid-19, wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym, skorzystać z punktu konsultacji społecznych. Gmina Iława zaangażowała się również w akcję Razem dla Ady. Dzięki hojności darczyńców udało się zebrać kwotę 1629,31 zł.

Organizatorzy zadbali również o strawę dla ciała. Była pyszna grochówka, kiełbaski i liczne stoiska z darmowymi poczęstunkami dla gości obsługiwane przez nieocenione panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Iława.

Nie zapomniano również o najmłodszych uczestnikach dożynek. Był zamek dmuchany, trampoliny i wiele innych atrakcji. Specjalnie dla dzieci odbył się także konkurs ekologiczny, podczas którego sprawdzana była wiedza najmłodszych o ekologii. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się bardzo dużą znajomością tematu za co otrzymali drobne upominki.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację Dożynek oraz wszystkim ludziom dobrej woli za wsparcie i pomoc.

Organizatorami Dożynek Gminnych byli: Gmina Iława, Sołtys i Rada Sołecka Sołectwa Stradomno, GOK Laseczno.

Tekst i zdjęcia: Robert Jankowski, UG Iława

 

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.