a
tel. 89 649 08 00, tel. 89 649 24 18, faks 89 649 48 82, e-mail: gmina@gmina-ilawa.pl .
HomeDla InwestoraInwestuj w Gminie Iława!

Inwestuj w Gminie Iława!

Inwestuj w Gminie Iława!

dsc_0001

Gmina Iława położona jest w zachodniej części  województwa warmińsko-mazurskiego, na Pojezierzu Iławskim, nad południowym krańcem jeziora Jeziorak – najdłuższego jeziora w Polsce, które w tym roku otrzymało tytuł jednego z 7 Nowych Cudów Polski. Gmina Iława, znajdująca się na terenie Zielonych Płuc Polski, jest atrakcyjnym ośrodkiem wypoczynkowym, sportowym i turystycznym. Miasto Iława jest trzecim pod względem powierzchni miastem w województwie warmińsko-mazurskim. O atrakcyjności inwestycyjnej Gminy Iława mówi Krzysztof Harmaciński Wójt Gminy Iława.

Panie Wójcie, jakie są przewagi Gminy Iława jako miejsca do lokowania inwestycji?
– W rankingu Gmin Fair Play, Gmina Iława została wyróżniona jako najbardziej atrakcyjna do lokowania inwestycji. Jest to region dążący do wzmocnienia swojej pozycji przez wykorzystanie specyfiki swojego położenia. Do atutów Gminy należą wybitne walory środowiska przyrodniczego i kulturowego, mikro-przedsiębiorczość oraz korzystne połączenia komunikacyjne. Gmina Iława położona jest na styku trzech województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Na jej terenie znajduje się, jedna z największych w Polsce, magistrala kolejowa, która jest obecnie modernizowana. Dzięki unikatowym walorom i predyspozycjom gospodarczym Gminy Iława, przedsiębiorcy mają szansę wzmocnić swoją pozycję konkurencyjną, poprzez ulokowanie w gminie swoich inwestycji. Gmina Iława, jako jedna z nielicznych w województwie, posiada studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla całego obszaru gminy, a także plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów inwestycyjnych. Warto zaznaczyć, ze zapisy te są bardzo elastyczne, dzięki czemu dają szerokie możliwości zagospodarowania terenów inwestycyjnych, w zależności od potrzeb inwestora.

Panie Wójcie jakie sektory przemysłu dominują na obszarze Gminy Iława?
– Z racji tego, że Gmina Iława jest gminą o charakterze rolniczo-turystycznym i w około 41 % jest zalesiona, główną dziedziną działalności jest przemysł drzewny, przetwórstwo produktów rolnych i spożywczych oraz szeroko rozumiana turystyka.

Na terenie Gminy znajduje się obecnie kilka prężnie działających tartaków oraz zakładów stolarskich. Na uwagę zasługuje firma „DREW-GÓR”, która od 1989 roku jest producentem drzwi drewnianych i płytowych, oraz Zakład Produkcyjno-Usługowy „Stolgen”, wieloletni producent wysokiej jakości stolarki drzwiowej, działający w branży stolarskiej od 1984 roku. Lata doświadczeń pozwoliły tym firmom na osiągnięcie rynkowego sukcesu.

Gmina Iława stanowi także „zagłębie” przemysłu drobiarskiego. Na terenie Gminy działa około 100 ferm drobiu. Warto tu wymienić chociażby istniejący od 1978 roku Ośrodek Hodowli Indyków we Frednowych filia INDYKPOL S.A., który jest największym polskim producentem piskląt indyczych, produkowanych w oparciu o jaja pochodzące od własnych stad rodzicielskich. Wylęgarnia Indyków GERCZAK w Lasecznie produkuje z kolei indyczy materiał zarodowy i dostarcza go do Anglii, Francji, Niemiec, Rosji, Litwy, Ukrainy, Czech, Słowacji i Kanady. GERCZAK jest znany również jako Nord-Pol Hatchery, co swobodnie można przetłumaczyć jako „Wylęgarnia Polski Północnej”, która produkuje blisko 7 milionów jaj rocznie. Z uwagi na bardzo atrakcyjne położenie geograficzne i walory krajobrazowe, na terenie Gminy Iława zawsze rozwijała się turystyka, zwłaszcza w miejscowościach położonych nad jez. Jeziorak, tj.:  w Szałkowie, Jażdżówkach, Makowie i Siemianach. Prężnie prosperują tam gospodarstwa agroturystyczne oraz pensjonaty. 

Czy Gmina Iława przygotowała dla inwestorów jakieś szczególne ułatwienia i preferencje?
– Tak, Rada Gminy Iława zadbała o wsparcie rozwoju przedsiębiorczości i podjęła stosowną uchwałę dzięki której inwestorzy mogą się ubiegać o zwolnienia z podatku od nieruchomości w przypadku nowo rozpoczynanej działalności gospodarcze:

– roczne zwolnienie z podatku od nieruchomości można otrzymać w przypadku zatrudnienia od 2 do 10 pracowników,

– trzyletnie zwolnienie z podatku od nieruchomości w przypadku zatrudnienia od 11 do 20 pracowników,

– pięcioletnie w przypadku zatrudnienia od 21 do 50 pracowników, a nawet dziesięcioletnie zwolnienie z podatku od nieruchomości, jeżeli zatrudnia się powyżej 51 pracowników.

Na obszarze Gminy Iława istnieje również możliwość objęcie wybranego przez inwestora terenu specjalną strefą ekonomiczną. Dzięki temu może on się ubiegać o zwolnienie z podatku dochodowego nawet do 70%.

Tak wyglądają u nas te twarde narzędzia wsparcia inwestorów, ale to nie koniec ułatwień dla inwestorów. W naszym Urzędzie Gminy zadbaliśmy, aby inwestor miał również wsparcie w trakcie całego procesu realizacji inwestycji ze strony Urzędu. W roku 2012 Gmina brała udział w projekcie Specjalna Opieka Inwestycyjna, realizowanym przez Warmińsko-Mazurskie Centrum Obsługi Inwestora, dzięki któremu wyszkoliła lokalnych menagerów ds. obsługi inwestorów. Teraz inwestor ma „swojego człowieka” w naszym Urzędzie, który przeprowadzi go przez wszystkie ścieżki administracyjne związane z realizacją jego projektu inwestycyjnego.

To bardzo dobra wiadomość dla inwestorów. Czy macie Państwo jakieś preferencje dotyczące projektów inwestycyjnych? Do kogo  kierujecie swoją ofertę inwestycyjną?
– Oferta inwestycyjna skierowana jest do wszystkich potencjalnych inwestorów, którzy będą chcieli zainwestować swój kapitał na terenie Gminy Iława. Jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły przedsiębiorców i każdy projekt będziemy traktować indywidualnie.

Jak można się zapoznać z Państwa ofertą inwestycyjną?
Oferta inwestycyjna Gminy Iława dostępna jest na stronie internetowejhttp://bip.warmia.mazury.pl/ilawa_gmina_wiejska/120/Oferta_inwestycyjna/
oraz na Regionalnym Portalu Inwestycyjnym: 
www.InvestInWarmiaAndMazury.pl

Z kim  powinni się kontaktować inwestorzy zainteresowani inwestowaniem na obszarze Gminy Iława?
– Wszelkich informacji i pomocy inwestorom udzieli Pan Andrzej Brach, Kierownik Referatu Infrastruktury i Rozwoju Lokalnego, tel.: 89 649 08 13, e-mail: abrach@gmina-ilawa.pl

Czy na terenie Gminy ulokowali się już inwestorzy zagraniczni?
– Tak. Na terenie Gminy Iława działa już firma WILD Polska Sp. z o. o., która została założona w 1993 roku. Jest to filia amerykańskiej firmy WILD Flavors, Inc. Oprócz biur administracyjnych w Warszawie, firma posiada zakład produkcyjny dla preparatów owocowych w Mrągowie, na terenie Gminy Iława znajduje się zakład przetwórczy w Karasiu, natomiast w Szymbarku centrum hodowli owoców.

Kolejną firmą jest Grupa Kapitałowa Indykpol w Polsce, specjalizująca się w hodowli, tuczu indyków oraz w produkcji i sprzedaży mięsa indyczego oraz przetworów indyczych. Ze struktur przedsiębiorstwa wyodrębniono Zakład Produkcji Hodowlanej we Frednowych, który już jako Ośrodek Hodowli Indyków, w 2004 roku znów stał się częścią Grupy Kapitałowej Indykpol. Rocznie dostarcza około 6 mln piskląt dla hodowców kontraktowych współpracujących z INDYKPOL S.A., Ferm Własnych Indykpolu oraz hodowców z wolnego rynku, jak również dla klientów z rynku europejskiego. OHI Frednowy współpracuje również z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie dążąc do utrzymania wysokiej jakości piskląt indyczych w ślad za idącym postępem hodowlanym.

Czy samorząd Gminy Iława prowadzi  obecnie jakieś duże projekty rozwoju infrastruktury Gminy, które wpłyną na atrakcyjność inwestycyjną Gminy?
– Tak, stale dbamy o rozwój naszej Gminy i podniesienie poziomu jakości życia jej mieszkańców. Dlatego też Gmina realizuje projekty mające na celu poprawę funkcjonowania gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Iława. Obecnie ok. 70 % terenu Gminy jest skanalizowane. Gmina Iława realizuje również projekty proekologiczne dla rozwoju turystyki. Przykładem takiego działania jest wybudowanie ekologicznej mini przystani żeglarskiej w Siemianach nad Jeziorem Jeziorak. Warto dodać, że miejscowość Siemiany, gdzie znajdują się tereny inwestycyjne, posiada walory uzdrowiskowe.

źródło: investinwarmiaandmazury.pl

Share With:
Tags
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.