a
tel. 89 649 08 00, tel. 89 649 24 18, faks 89 649 48 82, e-mail: gmina@gmina-ilawa.pl .
HomeDla mieszkańcaAktualnościKonferencja Iławski Biskupin

Konferencja Iławski Biskupin

Konferencja Iławski Biskupin

Nadleśnictwo Iława, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie oraz Pracownia Aktywności Obywatelskiej i Dokumentacji Dziedzictwa w Ostródzie zapraszają na konferencję Iławski Biskupin, która odbędzie się 12-13 kwietnia 2018r.w Ośrodku TVP w Sarnówku k/Iławy.

Konferencja poświęcona będzie problematyce zintegrowanej ochrony dziedzictwa naturalnego               i kulturowego. Program wystąpień zostanie zbudowany wokół rozważań o możliwościach przywrócenia do pamięci zbiorowej istotnej pamiątki przeszłości z okolicy Iławy – reliktów osady obronnej wczesnej epoki żelaza i okresu wpływów rzymskich. Osada zlokalizowana jest na półwyspie zeutrofizowanego Jeziora Piotrowskiego Małego przy dawnym południowo –zachodnim brzegu jeziora, obecnie teren leśnictwa Starkowo, okolice miejscowości Starzykowo. Wyjątkowy charakter tego stanowiska archeologicznego odkryto podczas budowy drogi w 1929r., jego badaniem zajął się kwidzyński archeolog Waldemar Heym. Potocznie obiekt zwany jest „Iławskim Biskupinem”, nazwa podnosi rangę tej wybitnej pamiątki przeszłości, porównując ją z powszechnie znaną w Polsce pozostałością po osadzie kultury łużyckiej w Biskupinie.

Głównym celem konferencji jest podniesienie świadomości lokalnych społeczności o istnieniu tak cennego obiektu oraz przygotowanie modelowego projektu wykorzystania archeologicznego dziedzictwa kulturowego, znajdującego się w zasobach Lasów Państwowych.

Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych, którym nie obce jest budowanie współpracy międzysektorowej poprzez aktywność związaną z dziedzictwem kulturowym. Konferencja ma charakter otwarty. Organizatorzy proszą o potwierdzenie obecności do 3 kwietnia 2018r. Informacji dotyczących wydarzenia udziela Kinga Sulej ( tel. 664 369 263).

 

Konferencja zorganizowana przy udziale: Muzeum Warmii Mazur, Muzeum w Kwidzynie Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku oraz przy wsparciu Gminy Iława, Powiatu Iławskiego.

Patronatem honorowym wydarzenie objęli: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Wojewoda Warmińsko Mazurski, Regionalny Dyrektor Lasów Państwowych w Olsztynie, Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Iławski Biskupin_zaproszenie

Iławski Biskupin_program

 

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.