a
tel. 89 649 08 00, tel. 89 649 24 18, faks 89 649 48 82, e-mail: gmina@gmina-ilawa.pl .
HomeDla turystyKościoły na terenie Gminy

Kościoły na terenie Gminy

Kościoły na terenie Gminy

1) Kościół p. w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Lasecznie

Barokowy kościół salowy na planie prostokąta z poł. XVIII w. Wzniesiony z użyciem murów gotyckich z XIV w., na fundamentach z kamienia polnego. Elewacje tynkowane. Do korpusu przylega wieża oraz zakrystia. Dachy wielospadowe, kryte blachą.

2) Kościół p. w. Zesłania Ducha Świętego w Ząbrowie

Kościół barokowy z XVIII–XIX w. Nawa kościoła pochodzi z początku XVIII w, wieża z 1864 r. Kościół jest murowany z cegły, z częściowym użyciem murów gotyckich z XIV w. Kościół salowy na planie prostokąta, z kwadratową wieżą od zachodu i prostokątną zakrystią w płn-wsch narożniku. Dach korpusu dwuspadowy, kryty dachówką esówką, dach wieży czterospadowy, kryty blachą.

3) Kościół p. w. MB Królowej Polski w Rudzienicach

Kościół neogotycki zbudowany w latach 1857-1860. Wieża zbudowana w 1866 r. wg projektu Pritzla. Obiekt wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta z małym pięciobocznym prezbiterium i kwadratową wieżą. Murowany z cegły na kamiennej podmurówce. Więźba dachowa drewniana, dach kryty dachówką karpiówką, wieża blachą.

4) Kościół p. w. Trójcy Przenajświętszej we Frednowych

Kościół barokowy z 1768 r., murowany z cegły, na ceglanej podmurówce. Posiada drewnianą emporę opartą na drewnianych słupach. Wieżę wybudowano w 1928 r. według projektu J. S. Garlinga.

5) Kościół św. Wojciecha w Gałdowie

Kościół barokowy z 1724 r., drewniano-ryglowy. Wieża murowana, neogotycka z 1864 r.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.