a
tel. 89 649 08 00, tel. 89 649 24 18, faks 89 649 48 82, e-mail: gmina@gmina-ilawa.pl .
HomeDla turystyRezerwaty przyrody

Rezerwaty przyrody

Rezerwaty przyrody

Na terenie gminy Iława znajdują się 4 rezerwaty przyrody.  Ulubionym miejscem turystów, którzy spędzają wakacje w okolicach Siemian jest niewiarygodnie piękny widok Rezerwatu „Jasne”. Obejmuje on oligotroficzne jezioro „Jasne”, dystroficzne  jezioro Luba oraz torfowiska występujące w rynnie pojeziernej.  Przed II wojną światową woda z jeziora „Jasne”  była wykorzystywana przez Niemców do produkcji piwa.

Jasne

Kolejną atrakcją turystyczną jest Rezerwat „Czerwica”, który znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Na ponad 11 ha powierzchni obejmującej dwie wyspy oraz półwysep brzegu jeziora „Czerwica” króluje kormoran, a także orzeł bielik.

Nie można także zapomnieć o ichtiologicznym Rezerwacie „Rzeki Drwęcy”. Został on utworzony w szczególności dla ochrony środowiska pstrąga, łososia, troci i cetry. Dużą osobliwością Drwęcy jest coraz mniej liczny w Polsce minóg rzeczny, który nie jest rybą tylko bardzo starym kręgowcem.

Na uwagę zasługuje również Rezerwat „Jezioro Karaś”, który utworzono w celu zachowania miejsca lęgowego ptactwa wodnego i błotnego. Żyje tu 156 gatunków ptaków. Do osobliwości można zaliczyć gniazda setek łabędzi, żurawi czy dzikich gęsi. W rezerwacie widziano także pelikana oraz czaplę białą.. Żerują tutaj bielik, bocian czarny oraz rzadziej rybołów. Rezerwat ten wpisany jest na listę Konwencji Ramsar.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.