a
tel. 89 649 08 00, tel. 89 649 24 18, faks 89 649 48 82, e-mail: gmina@gmina-ilawa.pl .
HomeDla mieszkańcaAktualnościXX Jubileusz współpracy partnerskiej

XX Jubileusz współpracy partnerskiej

XX Jubileusz współpracy partnerskiej

W ubiegły weekend Gmina Iława gościła u siebie delegację z gminy partnerskiej Mysłakowice (położonej pomiędzy Jelenią Górą a Karpaczem, u stóp góry Śnieżki). Okazją do spotkania był 20. jubileusz współpracy obu samorządów.

W piątek (30.08), w gościnnej sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Lasecznie odbyła się uroczystość jubileuszowa. W uroczystości uczestniczyli: Wójt Gminy Mysłakowice Michał Orman wraz z delegacją pracowników urzędu i gminnymi radnymi oraz Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński wraz delegacją radnych i pracowników urzędu.

Przybyłych gości ciepłymi słowami powitał wójt Harmaciński, który bardzo pozytywnie podsumował dotychczasową współpracę i zapowiedział jej dalsze rozszerzenie. W podobnym tonie wypowiedział się wójt Mysłakowic Michał Orman, który podziękował za zaproszenie i przekazał na ręce wójta Harmacińskiego okazały kosz z lokalnymi produktami gminy Mysłakowice. Nasi partnerzy otrzymali na pamiątkę okolicznościową płaskorzeźbę oraz drobne upominki. Następnie Zastępca Wójta Andrzej Brach przedstawił krótki rys historyczny współpracy gmin.

W ramach dwudziestoletniej współpracy obu samorządów najmocniej rozwinęła się współpraca w dziedzinach: wymiany młodzieży, sportu, kultury, turystyki i promocji. Zespoły muzyczne obu gmin tj. m.in. Morawa, Gosposie, Karkonosze,  wielokrotnie  występowały na organizowanych przez gminy festiwalach, dożynkach, dniach promocji. Dodatkowo samorządy wspólnie organizowały wypoczynek letni dzieci i młodzieży. W dniach 22-28 lipca b.r.  w Szkole Podstawowej w Rudzienicach odbył się Międzynarodowy Obóz Integracyjny “RAZEM PRZEZ EUROPĘ”. Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie ze środków  Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Obok uczniów z Gminy Mysłakowice oraz grupy uczniów z niemieckiej gminy Leopoldshoehe (k. Bielefeld) w obozie uczestniczyła grupa uczniów ze szkoły podstawowej w Rudzienicach.  Goście podkreślili wysoki poziom organizacyjny przedsięwzięcia oraz  osobiste  zaangażowanie p. Urszuli Solis – Dyrektora Szkoły Podstawowej w Rudzienicach. Bogaty program obozu: m.in. rejs statkiem po jez. Jeziorak, wycieczki do Malborka i Trójmiasta, wspólne zajęcia sportowe, plażowanie,  były doskonałą  okazją do integracji międzynarodowej oraz doskonalenia umiejętności językowych.

Długoletnia współpraca z gminami partnerskimi pokazała, że współdziałanie między gminami służy wymianie doświadczeń, wzbogaca ofertę kulturalną gmin oraz zapewnia atrakcyjniejszy wypoczynek najmłodszym ich mieszkańcom.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.